SME

Prečo sú americké sankcie pre Kočnera a jeho okolie vážny problém (odpovede)

Pätnásť otázok o sankciách.

Marian Kočner a jeho dcéra Karolína. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Bankové transakcie firiem Mariana Kočnera, jeho rodiny a najbližších spolupracovníkov sú teraz pod drobnohľadom kdekoľvek na svete.

Automatizované systémy na vyhodnocovanie rizík bankových úradníkov varujú, že sú podozrivé, pretože súvisia s Kočnerom, ktorý je na americkom sankčnom zozname.

Finančné inštitúcie budú tieto peniaze hlásiť polícii alebo rovno rozhodnú, že ich zmrazia.

Čo je Magnitského zákon?

Magnitského zákon a na základe neho zostavovaný sankčný zoznam je celosvetový nástroj využívaný Spojenými štátmi americkými (USA) proti zločincom, ktorí sú zodpovední za porušovanie základných ľudských práv alebo za závažnú korupciu.

V roku 2012 bol prijatý prvý Magnitského zákon, ktorým USA sankcionovali ľudí, najmä z Ruskej federácie, ktorí boli podľa informácií USA zodpovední za umučenie daňového poradcu Sergeja Magnitského v moskovskej väznici v roku 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2016 bol prijatý Magnitského medzinárodný zákon o zodpovednosti za porušovanie ľudských práv. Je to americký zákon, preto zaväzuje iba americké federálne inštitúcie a obchodné spoločnosti so sídlom v USA (a ich prípadné dcérske firmy kdekoľvek na svete).

Pojem „celosvetový“ v názve zákona ilustruje, že jeho dôsledky sú celosvetové a USA nabádajú, aby podobné zákony prijímali aj ďalšie štáty sveta.

USA podľa Magnitského medzinárodného zákona sankcionujú cudzincov a zahraničné obchodné spoločnosti, ktoré sú podľa informácií USA podozrivé z najrôznejšieho porušovania ľudských práv alebo korupcie.

Aj druhý zákon sa síce volá po Magnitskom, ale priamo nesúvisí s jeho umučením. Na sankčnom zozname podľa tohto zákona sú napríklad viacerí podnikatelia podozriví z korupcie v Brazílii, Kongu alebo Uzbekistane.

Kočnera sankcionovali podľa Magnitského medzinárodného zákona.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kto rozhodol o zaradení Kočner na sankčný zoznam a prečo?

Podľa zákona rozhoduje o sankciách americký prezident, ale Donald Trump v roku 2017 prijal vykonávacie nariadenie, ktorým túto právomoc delegoval na ministra financií. Rozhodnutie musí konzultovať s ministrom zahraničných vecí a generálnym prokurátorom USA.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6BWE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu