BRATISLAVA. Slovensko začína viac využívať plynovodné prepojenie s Maďarskom.
Ako si všimli analytici z vládneho Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), od začiatku roka 2024 sa cez južnú hranicu s Maďarskom doviezlo viac plynu ako za celý minulý rok.
Kým vlani sa slovensko-maďarským plynovodom doviezlo na Slovensko 0,6 miliárd metrov kubických plynu, v tomto roku to už je 1,5 miliardy metrov kubických. „Od začiatku apríla pokryla trasa cez Maďarsko 15 percent dovozu zemného plynu. Objem by mal stúpať,“ konštatovali analytici.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) plánuje podľa analytikov zvýšiť import plynu slovensko-maďarskou trasou.
„Vzhľadom na hrozbu ukončenia dovozu plynu cez Ukrajinu je dôležitá diverzifikácia trás, napríklad z poľského LNG terminálu v Gdansku,“ dodali analytici.
Maďarsko okrem skvapalneného zemného plynu (LNG) z Chorvátska dováža aj ruský plyn cez plynovod South Stream či priamo cez Ukrajinu.
Slovensko ako križovatka plynovodov mesačne dováža približne 2 miliardy metrov kubických zemného plynu, z čoho 90 percent re-exportuje.
Po poklese dovozu z Ukrajiny v roku 2022 sa začal viac využívať tok z Česka, ktorým k nám prúdil plyn zo západu, pôvodom hlavne z Nórska.
V roku 2022 sme z Česka doviezli 31 percent potreby Slovenska (domáca spotreba + export; spolu 7,3 miliárd metrov kubických). Zvyšných 69 % tvoril dovoz z Ukrajiny (16,5 miliárd metrov kubických).
„V roku 2023 sa pomer výrazne zmenil, keď sme z Česka doviezli 6 % a 89 % z Ukrajiny. Zvyšok prišiel z Maďarska,“ uzavreli analytici z ISA.