Bratislava 13.júna (TASR) Asociácia telekomunikačných operátorov, vyjadrila sklamanie nad tým, že prezident republiky vrátil novelu telekomunikačného zákona späť na prerokovanie do NRSR. Vedenie ATO naznačuje, že za nepodpísaním novely môžu byť snahy o udržanie doterajších ekonomických výhod dominantných Slovenských telekomunikácií (ST), pretože cieľom novely je spružnenie liberalizácie hlasových služieb a tiež má posilniť kompetencie Telekomunikačného úradu (TÚ) SR. Takéto tvrdenie jednoznačne odmietol hovorca prezidenta Ján Füle, ktorý za najvážnejší dôvod nepodpísania novely označil spornú časť o odpočúvacích zariadeniach.
ATO rešpektuje ústavné právo prezidenta, ale zároveň upozorňuje, že prezident už po druhýkrát fakticky zabránil reálnej liberalizácií telekomunikačného trhu. Z dôvodov odmietnutia novely, ktoré prezentoval prezidentský úrad, považuje ATO za opodstatnenú iba tú výhradu, kde sa ukladá za povinnosť operátorovi poskytovať štátu zariadenia na odpočúvanie. To by podľa ATO najmä pre menších operátorov, predstavovalo dodatočné veľmi vysoké náklady.
Predseda ATO Vladimír Ondrovič sa domnieva, že za vrátením novely sa skrývajú aj iné súvislosti. V prvom rade je to atribút neviazaného prístupu k miestnym vedeniam dominantného operátora pre operátorov ostatných. V praxi to znamená, že doteraz monopolné ST musia sprístupniť ostatným operátorom koncové vedenia, ktoré sú posledným článkom vedenia siete k zákazníkovi. Samozrejme v snahe dominantného operátora je túto povinnosť, čo najviac oddialiť.
Taktiež môžu byť za nepodpísaním novely podľa Ondroviča skutočnosti, ktoré sú uvedené v ešte stále tajnej privatizačnej zmluve ST, ktoré už ovláda Deutsche Telecom. Ako uviedol Ondrovič, má informácie, že v zmluve sa SR zaväzuje, že neprijme žiadny zákon, vyhlášku, alebo rozhodnutie v oblasti telekomunikácií, ktoré má podstatný nepriaznivý účinok na hospodárenie dominantného operátora. Tento účinok je definovaný tak, že výška nákladov alebo stratených výnosov nesmie byť po prijatí spomínaných ustanovení, vyššia ako 10 miliónov EUR. A prijatie predmetnej novely zákona možno charakterizovať ako podstatný nepriaznivý účinok.
Ondrovič taktiež vyjadril obavu nad tým, že vrátením novely sa nezvýšia právomoci TÚ pri celkovej regulácií trhu a hlavne sa posilní postavenie dominantného operátora, čo samozrejme sťaží úlohu ostatných operátorov. Podľa predsedu ATO Vladimíra Ondroviča je viac ako pravdepodobné, že novela nezíska podporu 76 poslancov, čo je potrebná kvóta, na to aby zákon vrátený prezidentom bol schválený.
Iný názor vyjadril hovorca prezidenta Ján Füle, ktorý odmieta akúkoľvek snahu ST v tejto veci, pričom poukazuje najmä na fakt, že predložená novela obsahovala viac chýb. Menšie nezrovnalosti, skôr technického charakteru, sa podľa Füleho dajú v parlamente bez problémov odstrániť. Iná je ale situácia, pri problematike odpočúvacích zariadení. Ich prijatie by malo veľmi negatívny vplyv na štátny rozpočet, na čo prezidenta upozornili viacerí štátni predstavitelia a odborníci. Na základe uvedených skutočností sa prezident rozhodol spomínanú novelu nepodpísať. Ako na záver Füle dodal, podľa jeho informácií je v parlamente vôľa, spomínané nezrovnalosti odstrániť a novelu opätovne schváliť.