šou alternatívou poľské dlhopisy. Zahraniční investori sa v uplynulom týždni aktívne zbavovali maďarských dlhopisov, čím reagovali na sériu rozporuplných opatrení v oblasti menovej politiky, ktoré vyvolali prudké výkyvy kurzu forintu. Maďarská centrálna banka zvýšila počas 10 dní úrokové sadzby o 300 bázických bodov, aby pomohla domácej mene vyšplhať sa do cieľového intervalu medzi 250 až 260 HUF/EUR. Jej kroky však vyviedli z miery investorov, ktorí si vysvetlili nedávnu devalváciu centrálnej parity forintu voči euru ako snahu o oslabenie maďarskej meny na pomoc exportu.
"Pokiaľ sa situácia nestabilizuje, nemyslím si, že investori budú chcieť udržať v strednej Európe väčšie množstvo peňazí," povedal Gavin Gray, analytik pre tranzitívne trhy z HSBC. "Maďarský prípad vyvoláva pochybnosti o dôveryhodnosti menovej politiky celého regiónu a zrejme sa prejaví negatívne," dodal. Mnohí ekonómovia sa domnievajú, že prípadný ďalší prudký predaj na trhu v Maďarsku by mohol vyvolať hlbšiu regionálnu krízu. "To by mohlo viesť k preceneniu dlhopisových aktív v strednej Európe," povedal Tim Ash, analytik z Bear Stearns. "Zrejme sa to už deje. Otázkou je, či to bude skôr postupný proces, alebo reakcia na krízovú situáciu," dodal.
Konvergenčným fondom, ktoré dlhodobo vsádzajú na ekonomické zbližovanie budúcich členov Európskej únie (EÚ) so súčasnou pätnástkou, neostáva nič iné ako v regióne vydržať. Zrejme sa však presunú z Maďarska na menej rizikové susedné trhy. Favoritom je poľský trh. Ďalšou alternatívou môže byť Slovensko, ktoré sa však nemôže pochváliť tak veľkou likviditou ako poľské trhy. Výnosy v SR sú navyše menej atraktívne kvôli vyššej inflácii. Výnos z päťročného slovenského dlhopisu predstavuje v súčasnosti 4,75 %. Avšak zďaleka nie všetci analytici majú rovnako negatívny krátkodobý pohľad na regionálne trhy. "Očakávam, že sa forint stabilizuje a maďarský dlhopisový trh sa zas vráti na niekdajšie hodnoty," povedal jeden z odborníkov.