túru SR (IPA) či zavedením dočasných ochranných opatrení proti nadmerným dovozom hydiny zo zahraničia.
Žiadosťami poľnohospodárov, ktoré boli obsiahnuté v ich petícii, sa ministri zaoberali prostredníctvom uznesenia Národnej rady SR, ktorá žiadala vládu, aby problémy agrosektora riešila. Proti však stojí rezort financií, ktorý ďalšiu pomoc poľnohospodárom nechce poskytnúť najmä kvôli nedostatku zdrojov. Podľa ministerstva nie je možné po vstupe krajiny do Európskej únie predikovať výdavky štátneho rozpočtu, čo uvádza ako dôvod, prečo sa nemôžu priame platby dorovnať do úrovne 55, 60 a 65 % v rokoch 2004 až 2006. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon však po rokovaní vlády povedal, že otázka dorovnávania úrovne priamych platieb stále nie je uzavretá a rozhodne sa o nej až pri zostavovaní štátneho rozpočtu. "Stále však vychádzam z tvrdenia predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, že úroveň priamych platieb bude na Slovensku rovnaká ako v krajinách V4," konštatoval Simon.
Otázka nedostatku zdrojov bola hlavným dôvodom nesúhlasu Ministerstva financií SR s pridelením prostriedkov agentúre IPA. Poľnohospodári žiadali navýšiť zdroje agentúry až na 800 mil. Sk, rezort financií však okrem prevodu 250 mil. Sk z rezervného fondu Slovenského pozemkového fondu žiadne ďalšie prostriedky pre IPA nepustí. Ministerstvo nesúhlasilo dokonca ani so zrušením viazanosti čiastky 184 mil. Sk, ktorú poľnohospodárom zobrali kvôli príprave budovania automobilky PSA. Podľa Simona však vláda svojimi uzneseniami už v tomto roku agentúre zabezpečila zdroje na úrovni 820 mil. Sk, čím považuje žiadosť poľnohospodárov za vybavenú.
Poľnohospodári na vláde nepochodili ani so žiadosťou o zavedenie dočasných ochranných opatrení na dovoz hydiny zo zahraničia, keď tvrdia, že lacná hydina zo zahraničia postupne utláča slovenských producentov. Ako sa však uvádza v predkladacej správe k materiálu, ktorým sa vláda zaoberala "Ministerstvo financií SR v súčasnosti nemá žiadne podklady, ktoré by preukazovali nadmerný dovoz hydiny zo zahraničia a z toho vyplývajúcu možnosť zaviesť ochranné opatrenia."
Zástupcovia agropotravinárskej samosprávy sa zatiaľ k postoju vlády nechceli vyjadriť. Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec pre agentúru SITA povedal, že rozhodnutie vlády musí prerokovať petičný výbor, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Koncom júna chceli poľnohospodári organizovať protestné zhromaždenia, odložili ich však s tým, že počkajú na kroky vládneho kabinetu.
pb;pe;bt