ím záujemcom o podiel v INA bol rakúsky OMV, ktorý však ponúkol len 420 mil. USD. Ruský Rosneft, ktorý si taktiež zakúpil dokumentáciu k tendru svoju ponuku do stanoveného termínu neposlal.
MOL k ponúknutej sume uviedol, že pravdepodobne ako jediný rozpoznal potenciál chorvátskej rafinérie. V dlhodobom časovom horizonte chce zabezpečiť dobrú spoluprácu s vedením rafinérie, ako aj s chorvátskou vládou a prispieť k rozvoju petrochemického priemyslu v krajine. Spolupráca s INA podľa koncernu MOL vytvorí jedinečnú alianciu integrovaných rafinérií. Ku koncernu MOL patrí aj slovenský Slovnaft a maďarská TVK. Spolu by tieto spoločnosti prevádzkovali 1 200 čerpacích staníc v 9 krajinách.
Chorvátska INA zamestnáva 16 tisíc zamestnancov a je tak najväčším podnikom v krajine. Prevádzkuje ťažobné, spracovateľské aj maloobchodné divízie a má dobrý potenciál spojiť strednú Európu s Jadranským morom. Odborníci odhadujú trhovú hodnotu spoločnosti na 1,36 až 2,04 mld. USD. O víťazovi tendra by sa podľa Jurčiča malo definitívne rozhodnúť budúci štvrtok.
(1 USD = 36,720 SKK)