Bratislava 21. júla (TASR) - Po rozhodnutí vlády SR, že do privatizácie Slovenských elektrární (SE) môžu vstúpiť aj noví záujemcovia, bude kľúčovou úlohou privatizačného poradcu, firmy PricewaterhouseCoopers (PWC), aby nových potenciálnych investorov dostal na rovnakú východiskovú líniu s prihlásenými ôsmimi záujemcami.
Ďalší vývoj by mal byť podľa zástupcu PWC Petra Mitku taký, že štát počká na nezáväzné ponuky od nových investorov a potom sa vytvorí skrátený short list záujemcov, ktorí následne vykonajú hĺbkový audit pre koncipovanie finálnych ponúk.
Čas potrebný na ukončenie predaja SE Mitka konkretizovať nevie, pretože všetky termíny nasledujúcich krokov bude treba prerokovať aj na úrovni privatizačnej komisie a Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Podľa neho je jasné iba to, že predaj elektrárni ako celku s vypustením povinnosti vytvárať najprv dcérske spoločnosti by pravdepodobne trval kratšie. O SE ako celok sa zatiaľ zaujímal iba český ČEZ. "Aj to bol zo strany ČEZ iba predbežný záujem a finálna ponuka môže byť iná," dodáva Mitka s tým, že okrem ČEZ a ôsmich už dlhšie zainteresovaných firiem sa o privatizáciu SE zaujímal iba jeden potenciálny investor.
Podľa Mitku v najbližšom čase budú noví investori vrátane ČEZ vyzvaní na oficiálne prejavenie záujmu. "Po podpísaní zmluvy o dôvernosti získajú informačné materiály a potom sa bude čakať na nezáväzné ponuky," pokračuje Mitka. Ďalšia výzva však bude podľa neho namierená aj na prvých osem investorov, aby potvrdili svoje nezáväzné ponuky. Poradca ich chce informovať aj o najnovších finančných výsledkoch SE a tiež posledných zmenách, ktoré nastali v reguláciách slovenského trhu s elektrinou.
Na informácie zverejnené nedávno v zahraničných médiách, na základe ktorých sa niektorí záujemcovia o SE vyjadrili, že prípadný vstup vlády SR do riešenia uviaznutých nákladov privatizovanej firmy by navýšil výnos z predaja, Mitka reaguje iba tým, že zatiaľ sa o žiadnom vstupe štátu do riešenia týchto zaťaží či dlhovej služby SE neuvažovalo. "Zatiaľ sme predpokladali, že investor firmu preberie aj so záväzkami. Samozrejme vyriešenie týchto problémov by asi prinieslo vyšší výnos. Ide o rozhodnutie vlády, na ktorej strane rozpočtu bude mať predaj SE negatívny či pozitívny dopad," dodáva Mitka.
Proces privatizácie SE od polovice marca stagnoval. Komisia na MH v tom čase odporučila vláde v zmysle preferencií investorov privatizovať dve dcérske spoločnosti holdingu SE. V štátom vlastnenom holdingu by zostali všetky problémové aktíva ako napríklad rozostavané bloky Mochoviec, úložisko jadrového odpadu či Vodná elektráreň Gabčíkovo. Jedna z novovytvorených dcér by spravovala vodné a tepelné zdroje a druhá jadrové elektrárne.
Medzi strategickými záujemcami o privatizáciu SE by okrem ČEZ mali byť aj nemecký E.ON, francúzsky Electricité de France (EdF), britské British Energy a International Power, taliansky Enel a belgický Electrabel. Vláda SR zatiaľ predáva 49 % akcií SE, vrátane manažérskej kontroly nad podnikom. Podľa návrhu novely zákona o veľkej privatizácii, ktorú s účinnosťou od 1. decembra pripravilo MH, by sa však predávaný podiel mohol zvýšiť až na 100 %.