úce v rómskych osadách. Ak sa v tomto roku podarí do riešenia bytovej otázky rómskych občanov s podporou Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) zapojiť aspoň 10 obcí, bude to úspech, uviedol na tlačovej konferencii minister výstavby a regionálneho rozvoja SR István Harna.
Ako upresnil, týmto usmernením rezortu výstavby by obce svojou účasťou vo výške 20 % obstarávacích nákladov, vynaložených na stavbu bytu, dostali príležitosť vylepšiť podmienky bývania Rómov a skultúrniť prostredie v legalizovaných rómskych osadách, kde sú rozvody vody, elektriny, plynu a fungujúca kanalizácia.
Okrem uvedeného metodického pokynu MVRR pre poskytovanie dotácií na výstavbu nájomných bytov osobitného štandardu zvyšuje aj priemernú výšku obstarávacieho nákladu na jeden meter štvorcový (m2) podlahovej plochy bytu, a to zo 4000 na 7000 Sk pri novej výstavbe a pri prestavbe z 3000 na 5200 Sk. Výška nákladu je upravená na základe aktualizovaných vzorových projektov výstavby tohto typu bytov a mapuje momentálne platné cenové relácie.
V tomto smere ústretový krok v rámci výstavby bytov pre obyvateľov vybraných rómskych osád urobilo aj Ministerstvo pôdohospodárstva SR, ktoré krajským úradom vydalo pokyn na širšie zastavanie územia obce v prospech problematických rómskych osád.
I. Harna ďalej upozornil, že iniciatíva na výstavbu nájomných bytov pre rómske osady musí vychádzať od starostov, ktorí môžu povoliť rómskym občanom v rámci verejnoprospešných prác osobne participovať na stavbe týchto bytov. Postavené byty budú vlastníctvom obcí. Nájomná zmluva o byte bude stanovená na dobu neurčitú a výška nájomného môže byť z rozhodnutia obce nižšia ako nákladové nájomné.
Výšku zdrojov, ktoré ŠFRB uvoľní na výstavbu nájomných bytov pre rómske rodiny, I. Harna nekonkretizoval. Potvrdil však, že zdrojov na financovanie nájomných bytov, aj pre nerómskych občanov, je dosť. Rezort výstavby dostal z tohtoročného štátneho rozpočtu na podporu bývania 7,3 miliardy Sk a z mimorozpočtových zdrojov 1,7 miliardy Sk (časť výnosov z privatizácie Slovenských telekomunikácií, získaných v roku 2000).
Štatistický úrad SR k 31. decembru 1999 evidoval 616 rómskych osád, situovaných prevažne vo východoslovenskom regióne. V nich v 14 730 obydliach žilo 126 046 rómskych občanov.
Podľa ministra štátnou podporou výstavby všetkých typov nájomných bytov vytvára rezort výstavby iba legislatívne a finančné podmienky na riešenie bytovej otázky občanov, súčasne sa však usiluje o čiastočnú likvidáciu rómskych osád. Navyše, spomínané metodické opatrenia by mohli prispieť k zvýšenie podielu nájomných bytov na celkovom bytovom fonde krajiny - kým svetový štandard sa pohybuje v relácii 35 až 52 %, v SR je tento podiel iba 6 až 7 %.