Bratislava 4. augusta (TASR) - Aktivita a. s. Slovenské elektrárne (SE) na zahraničných trhoch a predaj väčšieho množstva elektriny v tuzemsku prispeli k polročnému zisku spoločnosti v hodnote 3,549 miliardy Sk.
TASR o tom informovala hovorkyňa SE Jana Kaplanová s tým, že SE pôvodne za 1. polrok 2003 očakávali stratu 851,2 milióna Sk. SE zrealizovali podľa dostupných informácií v posledných týždňoch viacero výhodných predajov elektriny v zahraničí. Cena elektriny na európskych trhoch je vysoká kvôli extrémne suchému počasiu. V dôsledku sucha dochádza k znižovaniu výroby z vodných zdrojov a k nedostatku elektriny prispieva aj značné využívanie klimatizácií v krajinách ako Taliansko či Francúzsko. Zvýšený predaj elektriny v tuzemsku zrealizovali SE napriek dosiahnutému poklesu výroby elektriny za sledované obdobie medziročne o 0,3 % na asi 13 389,3 GWh. Tržby SE za predaj vlastných výrobkov a služieb však medziročne vzrástli o 3,6 miliardy Sk na 23,5 miliardy Sk. Tržby za elektriny boli pritom vyššie o 1,2 miliardy Sk. Vplyv na vysoký zisk firmy malo podľa J. Kaplanovej aj nižšie čerpanie prevádzkových nákladov o 693,5 milióna Sk.
Vo finančnej oblasti sa spoločnosti podarilo znížiť finančnú stratu oproti 1. polroku 2002 o 1,3 miliardy Sk na 819,5 milióna Sk. Vplyv na túto skutočnosť malo ukončenie menovo-úrokového swapu s partnerom, ktorý bol viazaný na úver v Českej sporiteľni. SE "pomohlo" tiež posilnenie kurzu SKK voči zahraničným menám, ktoré výrazne znížilo tlak na tvorbu kurzových rezerv. SE tak ku koncu júna 2003 vytvorili rezervy v sume 1,1 miliardy Sk, kým k 30. júnu 2002 to bolo až 3,7 miliardy Sk.
Napriek vysokému zisku za 1. polrok 2003 však SE neočakávajú rovnako priaznivé výsledky aj za celý rok. "Ak by vedenie SE neprijalo úsporné opatrenia, tak by sa rok 2003 mohol skončiť s najväčšou pravdepodobnosťou zo stratou," upozornila J. Kaplanová. Príčinou sú výpadky tržieb za podporné služby, ktoré súvisia so zmenou regulačného rámca pre závodné elektrárne a ostrovné prevádzky. V 2. polroku budú SE realizovať väčšinu plánovaných opráv a ďalšie činnosti, ktoré prinesú zvýšené náklady. Po splnení prijatých opatrení tak spoločnosť na konci roka očakáva kladný hospodársky výsledok.
SE disponovali k 30. júnu tohto roka celkovým majetkom vo výške 126,8 miliardy Sk, čo bol medziročný pokles o 2,9 %. Podiel cudzích zdrojov na aktívach dosiahol 55,9 %, čo znamenalo zlepšenie oproti minulým obdobiam, keď sa táto hodnota približovala ku kritickým 60 %. Spoločnosti sa ku koncu júna podarilo medziročne znížiť úroveň bankových úverov a výpomocí o 4,5 % na 50,9 miliardy Sk. V prípade dlhov plánujú SE prijať novú stratégiu. "V týchto dňoch naši odborníci intenzívne pracujú na materiáloch o finančnej stratégii spoločnosti na najbližšie roky a rokujeme s bankovými subjektmi," informovala J. Kaplanová.
SE sú ako dominantný výrobca elektriny v SR v súčasnosti v procese privatizácie. Vláda SR zatiaľ predáva 49 % akcií SE, vrátane manažérskej kontroly nad podnikom. Podľa návrhu novely zákona o veľkej privatizácii, ktorú s účinnosťou od 1. decembra pripravilo MH, by sa však predávaný podiel mohol zvýšiť až na 100 %.