tných oznámení, orgány činné v trestnom konaní však už v 433 prípadoch prerušili alebo zastavili trestné konanie. Podľa vedomostí VšZP sa ani jeden prípad trestného činu neodvedenia poistného nedostal pred súd. V niektorých okresoch, napríklad v Trebišove, Humennom, Bardejove, Žiline či Žiari nad Hronom, už orgány činné v trestnom konaní stihli zastaviť alebo prerušiť trestné konania vo všetkých prípadoch, pri ktorých VšZP podala podnety na trestné stíhanie. Agentúru SITA o tom informoval hovorca VšZP Milan Velecký.
Podľa názoru VšZP je právna úprava trestného činu neodvedenia dane a poistného nedostatočná a v praxi neúčinná. Jedným z riešení by podľa poisťovne mohlo byť zjednotenie aplikácie tohto ustanovenia Trestného zákona v praxi, ktorú by v rámci výkonu dozoru vykonala prokuratúra. Z pohľadu poisťovne sa však ako efektívnejšia javí novela Trestného zákona, ktorá by skutkovú podstatu trestného činu neodvedenia dane a poistného upravovala obdobným spôsobom, ako skutkovú podstatu trestného činu nezaplatenia dane. VšZP takúto úpravu vníma ako v praxi efektívnejšiu. "Podľa našich vedomostí majú podnikatelia pred nezaplatením dane väčší rešpekt, ako pred nezaplatením povinných odvodov na zdravotné poistenia," skonštatoval Velecký.
K ultimu decembra minulého roka VšZP evidovala pohľadávky na poistnom spolu so sankciami vo výške 14,889 mld. Sk. Viac ako 42 % pohľadávok poisťovňa uplatnila v rámci konkurzného, likvidačného alebo konkurzného konania a takmer pätinu vymáha formou exekučných príkazov alebo súdnych exekúcií. Podľa odhadu VšZP patrí približne 40 % pohľadávok do kategórie nevymožiteľných. Najväčších dlžníkov poisťovňa pravidelne zverejňuje aj na svojej internetovej stránke.