mať sociálne odkázaný občan nárok po splnení stanovených podmienok, patrí príspevok na zdravotnú starostlivosť, aktivačný príspevok, príspevok na bývanie a ochranný príspevok. Vyplýva to z návrhu zákona o zmiernení hmotnej núdze, ktorý vo štvrtok schválila vláda.
Základná dávka sociálnej pomoci pre samostatnú plnoletú osobu bez ohľadu na dôvody jej poberania by mala od januára dosiahnuť 1 450 Sk mesačne. U rodín alebo jednotlivca s deťmi sa táto dávka s ohľadom na počet detí zvyšuje na 4 210 Sk. K tejto sume môže sociálne odkázaný občan dostať príplatky podľa toho, ako aktívne sa podieľa na riešení svojej sociálnej situácie.
K základnej sume dávky získa občan aktivačný príspevok vo výške 800 Sk v prípade ak ďalej študuje, zúčastňuje sa rekvalifikácie alebo vykonáva menšie obecné práce, resp. dobrovoľnícke práce. Príspevok na bývanie dosiahne 780 Sk pre jednotlivca a 1 330 Sk pre rodinu v prípade, ak občan uhrádza poplatky za bývanie. Ochranný príspevok 800 Sk mesačne budú od januára dostávať napríklad dôchodcovia, invalidné osoby či osoby starajúce sa o deti alebo dospelých s ťažkým zdravotným postihnutím. Príspevok na zdravotnú starostlivosť rezort práce a sociálnych vecí navrhuje na 50 Sk mesačne.
Časť príjmu z pracovnej činnosti alebo z dôchodku by sa občanovi nemala započítavať do príjmu pre účely výpočtu dávky sociálnej pomoci. Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje, aby sa 25 % príjmu z pracovnej činnosti nezapočítavalo do príjmu občana pri určení výšky sociálnej dávky počas 6 mesiacov po nájdení si zamestnania. Toto opatrenie by sa malo vzťahovať aj na štvrtinu dôchodku u tých dôchodcov, ktorí v minulosti odpracovali viac ako 25 rokov.