Bratislava 21. augusta (TASR) - Po oznámení výsledkov koaličných dohôd o zjednotení sadzieb daní, o zvýšení spotrebných daní a po zavedení poplatkov v zdravotníctve, sa spotrebiteľská nálada obyvateľov Slovenska v júni tohto roka zhoršila. V júli k ďalšiemu vzostupu napätia už nedošlo.
Vyplýva to zo zisťovania Štatistického úradu (ŠÚ) SR s názvom Spotrebiteľský barometer III, ktoré dnes vzala na vedomie vláda SR. V porovnaní s aprílom 2003 sa indikátor spotrebiteľskej dôvery v júli, najmä v dôsledku zvýšeného optimizmu pri očakávanom vývoji nezamestnanosti a čiastočne i pri očakávaných úsporách, posunul pozitívnym smerom o 2,2 bodu.
Podľa mienky 9 % respondentov sa hospodárska situácia na Slovensku za posledných 12 mesiacov vcelku zlepšila, 21 % odpovedajúcich si myslí, že je rovnaká a dve tretiny, teda 66 %, sú presvedčené, že sa zhoršila.
V očakávaniach do budúcnosti sa 13 % opýtaných vyjadrilo, že v priebehu nasledujúceho roka sa hospodárska situácia v SR vcelku zlepší. Pätina oslovených občanov, 20 %, je presvedčená, že hospodárska situácia zostane rovnaká a 62 % odpovedajúcich počíta so zhoršením.
Počas nasledujúcich 12 mesiacov 8 % oslovených občanov predikuje pomalšie zvyšovanie cien ako doteraz, podľa mienky 40 % respondentov sa ceny budú zvyšovať rovnakým tempom ako doposiaľ a takmer polovica, 45 %, predpokladá, v porovnaní so súčasným stavom, rýchlejšie zvyšovanie cien. Frekvencia najradikálnejšej odpovede o zvyšovaní cien rýchlejším tempom ako doteraz vzrástla oproti situácii pred rokom o 19 %.
Nezamestnanosť na Slovensku sa v nasledujúcich 12 mesiacoch podľa názoru 20 % respondentov vcelku zníži, viac ako tretina opýtaných, 34 %, odpovedala že nezamestnanosť zostane rovnaká a podľa 42 % opýtaných sa vcelku zvýši. Vzhľadom na rovnaké obdobie minulého roka sa frekvencia pesimistických očakávaní znížila o 16 %.
Finančná situácia domácnosti sa podľa vyjadrení 12 % odpovedajúcich počas nasledujúcich 12 mesiacov vcelku zlepší, podľa mienky 30 % opýtaných zostane rovnaká. Výhľad do blízkej budúcnosti je pre viac ako polovicu respondentov nepriaznivý, pretože rátajú so zhoršením finančného krytia svojich potrieb v nasledujúcich 12 mesiacoch. Oproti stavu, ktorý bol zistený pred rokom, ide o nárast pesimistických vyjadrení o 16 percentuálnych bodov.
Na otázku, či majú dlhy alebo sporia, 34 % oslovených občanov uviedlo, že v ich domácnosti sporia, 40 % že vystačia s finančnými prostriedkami od výplaty k výplate a 25 % že majú dlhy alebo žijú z úspor. Najnovšie zistenie je nepriaznivejšie ako pred rokom, podiel domácností s pôžičkou alebo dlhom sa zvýšil o 3 percentuálne body.
Pri otázke o úsporách v domácnosti sa optimisticky prejavila takmer štvrtina odpovedajúcich, ktorí očakávajú, že sa im v blízkej budúcnosti podarí usporiť nejaké finančné prostriedky. Až 74 % občanov nepredpokladá, že počas najbližších 12 mesiacov nasporia nejaké peniaze. Pred rokom bolo situácia podobná, kladných odpovedí bolo 22 % a záporných 75 %.
Najfrekventovanejšou odpoveďou pri otázke, či je v súčasnosti správny čas na veľké nákupy, bola odpoveď, že nie je ani správny ani nesprávny čas, ktorú si zvolilo 47 % opýtaných. Z ostatných odpovedí tvorili 28 % tie, ktoré tvrdili, že je to nevýhodné a 15 %, že je to výhodné.
Počas nasledujúcich 12 mesiacov plánuje 5 % domácností kúpiť alebo stavať dom, chalupu alebo chatu, z nich 2 % rozhodne áno a 3 % asi áno. Záporná odpoveď sa vyskytovala u 94 % opýtaných. V priebehu nasledujúcich 12 mesiacov má v pláne kúpiť auto spolu 7 % domácností, z nich 1 % rozhodne áno a 6 % asi áno. Zastúpenie opačného postoja predstavovalo 92 %.