Krumbach 10. septembra (TASR) - Zoznamu 25 najväčších bánk strednej a východnej Európy podľa bilančnej sumy jednoznačne dominujú poľské banky. Z prvých 12 miest zaberajú banky severných susedov SR až 8 pozícií. Tri priečky prvej dvanástky obsadili české inštitúty. Slovensko má svoju prvú banku v zozname, Slovenskú sporiteľňu, na 13. mieste. V rebríčku má potom už len jedno zastúpenie, a to Všeobecnú úverovú banku na 18. mieste.
V Top 25 sa celkovo nachádza 13 poľských, 4 české, po dve maďarské, slovenské a chorvátske banky a po jednej slovinskej a rumunskej. Najväčšou bankou v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE) je poľská PKO BP SA s bilančnou sumou 18,1 miliardy EUR. V prvej päťke ďalej nasleduje poľská Bank Polska Kasa Opieki SA (17,8 miliardy EUR), česká ČSOB (vrátane slovenského podielu 15,5 miliardy EUR), česká Komerční banka (13,6 miliardy EUR) a uzatvára ju Česká spořitelna s bilanciou 12,8 miliardy EUR.
Rebríčku 25 najväčších zahraničných bánk v regióne KSVE dominuje belgická KBC s bilančnou sumou 18 miliárd EUR, na 2. mieste je Bank Austria/Creditanstalt (časť koncernu HypoVereinsbank - 15,3 miliardy EUR), nasledované talianskou UniCredito (11,94 miliardy EUR), francúzskou Société Générale (11,9 miliardy EUR) a americkou Citibank (11,7 miliardy EUR). Bankami s najväčšou sieťou filiálok v KSVE sú Bank Austria, Société Générale, Citibank, ING a Raiffeisen Zentralbank.
Najväčšími fúziami v roku 2000 boli: na Slovensku Erste Bank/SLSP, IntesaBCI/VÚB, v Poľsku Deutsche Bank/BWR, Skandinaviska Enschilda/Bank Ochrony, Crédit Agricole/Lukas Bank, Citibank/navýšenie podielu v banke Handlowy, ING/navýšenie podielu v Bank Slaski, v Česku KBC/IPB, Berliner Bankgesellschaft/navýšenie podielu v Živnostenskej banke a predovšetkým Société Générale/Komerční banka. V Chorvátsku to bolo Hypo Alpe Adria/Slavonska Banka, v Maďarsku GE Capital/navýšenie v Budapest Bank, v Slovinsku Société Générale/SKB a v Rumunsku RZB/Banca Agricola.
(1 EUR = 43,251 SKK)