li ich presunu do podielových fondov. Celkové pohľadávky z úverov k 30. júnu predstavovali 356,1 mld. Sk. Klasifikované úverové pohľadávky klesli o 800 mil. Sk na 37,5 mld. Sk. Podiel klasifikovaných pohľadávok na pohľadávkach celkom klesol o 0,6 % na 10,54 %. Vyplýva to zo Správy o rozvoji bankového sektora SR a hodnotenia obozretného podnikania za bankový sektor k 30. júnu, ktorý v piatok schválila Banková rada Národnej banky Slovenska (BR NBS).
V slovenskom bankovom sektore k 30. júnu pôsobilo dvadsať bankových subjektov a osem zastúpení zahraničných bánk. Z toho boli tri stavebné sporiteľne. Z pätnástich univerzálnych bánk má osem bánk a jedna pobočka zahraničnej banky povolenie na vykonávanie hypotekárnych obchodov. Objem upísaného základného imania bánk bez centrálnej banky sa v porovnaní s objemom k 31. decembru 2002 zvýšil o 1,9 mld. Sk, na 40,4 mld. Sk.
V druhom štvrťroku NBS vydala Opatrenie Národnej banky Slovenska o registri úverov a záruk. Toto opatrenie zvyšuje kvalitu a efektívnosť systému registra úverov a záruk, vybudovaného v rámci NBS. Zlepšuje poskytovanie informácií zo systému bankám a pobočkám zahraničných bánk o celkovej úverovej zaťaženosti klientov a stanovuje podrobnosti o tom, čo sa rozumie technickým zabezpečením ochrany oznamovaných a poskytnutých údajov. Toto opatrenie nadobudne účinnosť 1. júna budúceho roku.
BR NBS schválila v piatok aj Memorandum o porozumení medzi Federálnym ministerstvom financií, rakúskym Úradom pre finančný trh a Národnou bankou Slovenska, týkajúce sa spolupráce v oblasti dohľadu nad úverovými inštitúciami. Centrálna banka taktiež schválila vyhlášku o vydaní pamätných mincí s motívmi slovenských bankoviek v hodnote 20 Sk, 50 Sk, 100 Sk, 200 Sk, 500 Sk, 1 000 Sk a 5 000 Sk.