Praha 13. októbra (TASR) - Na Slovensku okrem elektrární neostáva už žiadna významná privatizačná príležitosť. V Česku je to naopak. Popri pokračujúcom výpredaji privatizačných dlhov sa česká vláda chystá na ďalší predaj štátnych podielov. Slovenské finančné skupiny preto presunuli hlavnú časť svojich aktivít na český trh.
Penta Finance vyhrala spolu s PPF tender na nákup tretieho balíka pohľadávok z Konsolidačnej agentúry. Skupina J&T získala v konzorciu s poľským Prokomom spoločnosť PVT. Podľa vyjadrenia ich šéfov majú dostatok peňazí na to, aby boli významní hráči na trhu.
Ďalšia slovenská spoločnosť, Slávia Capital, sa profiluje viac ako investičný poradca, Istrokapitál je v Česku takmer neviditeľný. "Sférou nášho záujmu je na Slovensku predovšetkým developerstvo. Je teda zrejmé, že aj na túto oblasť podnikania v Česku nechceme zanevrieť. Určite sa chystáme v Prahe kúpiť lukratívne pozemky," hovorí šéf J&T Banky Patrik Tkáč.
Jeho spoločnosť kúpila - okrem iných - na konci minulého roka neúspešného vydavateľa bulvárneho denníka Super firmu eMedia. Podľa Tkáča to bolo z daňových dôvodov. eMedia prerobila za 2 roky svojej existencie niekoľko sto miliónov Kč. Dlhy však splatila, takže je cenná svojou účtovnou stratou. "Cenu si presne nepamätám, ale aj takéto firmy majú kladnú hodnotu," dodal Tkáč. Materská spoločnosť Penty je registrovaná na Cypre. "Je to aj kvôli daniam, ale nie je to iba prázdna účtovná stránka. Na Cypre máme svojich ľudí a sme členmi tamojšej hospodárskej komory," zdôvodňuje spolumajiteľ celej skupiny Marek Dospiva. Penta sa trocha ostatným vymyká tým, že jej šéf je pôvodom Čech. "Aj preto sa považujeme za československú spoločnosť," hovorí k tomu Dospiva. Ten teraz čelí obvineniu za to, ako sa Penta dostala k Liečebným kúpeľom Jáchymov.
Dôvody príchodu Slávie Capital zhrnul je šéf Peter Gabalec: "Český trh poskytuje šance, ktoré slovenský vyčerpal. Mečiarova vláda dala štátne firmy do rúk takzvaným strategickým investorom," vysvetľuje Gabanec. S týmto súhlasí aj Patrik Tkáč. "V Česku sa bude predávať ešte niekoľko veľkých strategických spoločností. Zároveň sa tu predávajú stále ešte dlhy vzídené z privatizácie," hovorí Tkáč. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
(1 CZK = 1,287 SKK)