
„Drevo má neopakovateľnú štruktúru. Jeho možnosti nie sú ešte stále celkom využité. U nás je veľké množstvo druhov dreva s rozličnými vlastnosťami, dokonca rôzne časti toho istého stromu majú rozdielnu štruktúru, tvrdosť, húževnatosť a pružnosť,“ hovorí výtvarník Tibor Uhrín, ktorý navrhuje a vyrába drevené interiérové doplnky. Pri svojich nádobách – zavináčoch využíva tradičnú technológiu ohýbania čerstvého dreva s viacnásobným ohybom okolo formy. Malú sériu urobí sám, v budúcnosti by však rád našiel profesionálnu dielňu, ktorá by mohla vyrábať jeho návrhy v obmedzených sériách.

Drevo po novom – to je štýlovo čistý, presvetlený, ale útulný príbytok s maximálnym využitím komponentov z prírodného materiálu. Nábytok a podlaha zo svetlého dreva navodzujú pocit tepla a príjemnej pohody. FOTO – BRAVACASA
Všetko drevené, čím sa doma obklopujeme, má dnes už pomerne vysokú úroveň remeselného spracovania, povrchovej úpravy aj dizajnérskej nápaditosti. Hoci drevo stále súperí so svojimi vernými napodobeninami, v jeho prirodzenej podobe ho nemožno nespoznať. V domácnosti je vďačným prírodným materiálom, vhodným na praktické využitie aj na dekoráciu.
Nechránené drevo starne, čím väčšinou stráca na kvalite aj vzhľade. Ak ho chceme nechať prírodne sfarbené, musíme ho ošetrovať špeciálnymi nátermi. Možno ho natierať aj pestrými, zdraviu neškodnými farbami. Nátery však musia nechať drevo dýchať.
Drevo sa dá dobre kombinovať aj s plastmi, sklom, kovom či rôznymi poťahovými látkami. Dokáže byť základom pre teplý, útulný byt v retroštýle, pre dizajnovo čistý, ale aj chladný interiér.
K moderným objektom z tradičného dreveného materiálu treba farebne a štýlovo prispôsobiť aj ostatné zložky interiéru. Potrebujú však priestor, aby vynikli.
Mať doma múzeum a žiť v ňom nie je ambíciou nového bývania. Ak si nemôžete dovoliť chalupu, kde by ste sa vrátili do minulosti, skúste v duchu svojho štýlu vhodne kombinovať materiály. Tak sa aj z vášho panelákového bytu môže stať príjemný priestor, ktorý má blízko k prírode.
(ea)