
Kde pracuje premiér: rekonštrukcia úradu stála 5,9 milióna
Pracovňa premiéra je štandardným bývaním člena vlády, niektorí ministri ju majú ešte luxusnejšiu. Rekonštruovaná bola naposledy v lete 2003, keď sa upravovali priestory pravého krídla budovy Úradu vlády SR. Išlo o investíciu vo výške 5,9 milióna korún, v ktorej bola započítaná aj inštalácia technológie vzduchotechniky.
Kancelária je na konci komplexu pre premiéra vpravo. Pred ňou naľavo sú umiestnené prijímacie salóny: zelený a žltý, a zrkadlová sieň. Všetko je pod dohľadom kamerového ochranného systému. Ten kontrolujú dve sekretárky v miestnosti pred kanceláriou premiéra.
Predseda vlády má priestrannú príjemnú miestnosť. Je veľká s veľkým moderným pracovným stolom. Na ňom je okrem počítača, telefónu a spisového materiálu aj glóbus a veľké zarámované fotografie rodiny.
Fotografie Mikuláša Dzurindu s osobnosťami svetovej politiky naopak visia na stenách. Je na nich s Billom Gatesom, Madeleine Albrightovou, Zbigniewom Brzezinským, Georgeom Bushom a Georgeom Robertsonom.
V miestnosti je ešte stolík s koženou sedačkou a presklenená konferenčná sála so stolom, stoličkami a písacou tabuľou na stojane. Za stolom premiéra je postavená slovenská štandarda.
Do pracovne Mikuláša Dzurindu sa nepovolaná osoba nedostane, ľudia v jeho okolí to prísne strážia. Za denník SME tam mohol ísť len fotoreportér a jeho prácu kontroloval člen ochranky s hovorcom vlády Martinom Maruškom. Išlo len o ochranu tretieho muža v krajine, premiér inak nemá v kancelárii čo skrývať.
Služobné bývanie: žiaden luxus

Byt predsedu vlády Mikuláša Dzurindu sa nachádza blízko hlavného bratislavského trhoviska. Zaberá celé jedno podlažie, sú v ňom štyri izby obývacia, ktorej dominuje štandardná kožená sedačka, spálňa a dve izby pre dcéry. Celý objekt strážia pracovníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov. O dve poschodia vyššie ako býva rodina Mikuláša Dzurindu sa nasťahoval jeho nový minister za SDKÚ Juraj Liška.
FOTO DESANA DUDÁŠOVÁ

Po skončení úradu: byt v centre
Premiér Mikuláš Dzurinda bude po odchode z funkcie bývať s rodinou v päťizbovom dvojpodlažnom byte v centre Bratislavy s rozlohou 153,2 štvorcového metra s cenou výstavby 3 milióny 745-tisíc korún. Byt si dal vystavať na kľúč a prefinancoval to zo stavebného sporenia, z vlastných úspor a vďaka desaťročnému hypotekárnemu úveru z VÚB. Napriek tomu, že pôjde o luxusné bývanie, vstup do domu sa ani na jedných zo štyroch brán nedá uzamknúť. Podbránie je na miesto bývania tretieho muža krajiny takisto neútulné, dokonca tu miestni obyvatelia venčia svoje psy.

Kancelária hlavy štátu: Schuster s utajenými dverami
Miestnosť na poschodí Prezidentského paláca, kde trávi prezident Rudolf Schuster najviac času, je zariadená v historickom štýle. Na podlahe sú ako v jedinej miestnosti použité originálne zreštaurované parkety z osemnásteho storočia. Steny zdobia obrazy Benátok z konca 18. storočia. Osobitné miesto tu má fotografia prezidentovej rodiny so Svätým Otcom. Pracovný stôl slovenského prezidenta je tiež historický kus. Má na ňom uložené bežné predmety ako lampu či notes, ale aj teplomer. Za pracovným stolom sú zatapetované utajené dvere, z ktorých je zreteľná len kľučka. Za nimi sa nachádza umývadlo a sociálne zariadenie.
Posledná rekonštrukcia: súvisí s opravou Grassalkovichovho paláca v roku 1994. Jej suma sa presne vyčísliť nedá, keďže išlo o komplexnú rekonštrukciu.
Kancelária hlavy štátu: Schuster s utajenými dverami

Kancelária šéfa parlamentu: Hrušovský zrušil súkromie
Pracovňa predsedu Národnej rady Pavla Hrušovského je priestranná, s veľkými oknami a výhľadom na Bratislavský hrad a Petržalku. Okrem pracovného stola a štandardných potrebných vecí ako počítač, kreslá so stolíkom bola podľa jeho hovorcu Michala Dytterta upravovaná minimálne. Išlo iba o odstránenie priečky do vedľajšej miestnosti, ktorá mala slúžiť ako súkromie predsedu Národnej rady. Tým sa zväčšil oficiálny priestor pre Hrušovského a jeho návštevy. Zároveň sa v celom trakte vedenia parlamentu menili koberce. Steny kancelárie sú skrášlené obrazmi neznámych autorov, kde má svoje miesto aj zarámovaný list od Svätého Otca.
Posledná rekonštrukcia: Na začiatku tohto volebného obdobia. Šlo však len o jedinú úpravu odstránenie priečky. Stálo to necelých 55-tisíc korún.