enerálny riaditeľ SPP Pavol Kinčeš v súvislosti s ďalšími zmenkami, ktoré sa v minulom týždni objavili na scéne.
Podľa jeho slov ich počet je 25, ale suma na ktorú sú vypísané plynárom zatiaľ nie je známa. Údajne sú podpísané bývalým šéfom SPP Jánom Duckým. Nikto z vedenia SPP ich však ešte nevidel, vychádzajú iba z oznámenia ich údajného terajšieho držiteľa Vladimíra Vološčuka majiteľa firmy IMC Burzovní,a.s. Záväzok mal vzniknúť dávaním ústnych príkazov J.Duckého na nákup akcií v súčasnosti zväčša už skrachovaných podnikov alebo podnikov v likvidácií, napríklad Chemapolu a niektorých ďalších. Jednotlivé sumy na zmenkách podľa údajného vyjadrenia terajšieho majiteľa dávajú súčet 2 až 3 miliardy Kč. Už skutočnosť, že majiteľ nepovedal presnú sumu vzbudzuje určité podozrenia o ich legalite, zdôraznil právny zástupca SPP Ernest Valko.
P.Kinčeš vylúčil dohodu o mimosudnom vyrovnaní, kedže tzv.duckého zmenky považuje od začiatku za podvod. SPP už jeden spor o uznanie piatich ďalších zmeniek v hodnote 350 miliónov Kč s Union bankou a.s. Ostrava na Krajskom súde prehral a v súčasnosti v rámci odvolacieho konania o kauze rozhoduje Najvyšší súd. V prípade "nových" zmeniek o ďalšom postupe plynári rozhodnú až po ich upresnení. P.Kinčeš napriek uzneseniu Dozornej rady SPP o hľadaní možností aj na mimosúdne vyrovnanie uviedol, že v prípade ak by pristúpil na takúto dohodu, tak by legalizoval zrejmý podvod.
Nie je bez zaujímavosti, že ani jedna z množstva zmeniek nebola zanesená do účtovníctva SPP, nikto nevie koľko a či ich vlastne J. Ducký podpísal. Zmenky sa však, ako povedali P.Kinčeš a E.Valko, vzhľadom na svoj charakter mimoriadne silného platobného nástroja, začínajú vo všeobecnosti stávať obľúbeným nástrojom na tunelovanie a vykrádanie podnikov a niektoré rozhodnutia justície tomu napomáhajú.