Bratislava 2.januára (TASR) - Ešte aj viac ako rok po zápise nových ochranných známok pre Kofolu má na Slovensku ich český držiteľ Kofola, a. s., Krnov, problémy s "pirátskou" výrobou tohto nealkonápoja. Aktuálne sa totiž táto spoločnosť za nezákonné používanie jej ochrannej známky ešte stále súdi s výrobcom kolového napoja v PET-flašiach pod názvom Slovenská kofola Mikulášom Vinczem z Jesenského pri Rimavskej Soboty.
TASR to viedol ekonomický riaditeľ slovenského výrobného závodu krnovskej Kofoly, umiestneného v Rajeckej Lesnej, Miroslav Majerčák s tým, že ide už o posledného im známeho výrobcu "pirátskej" kofoly. Naviac ale len pred niekoľkými mesiacmi mala ich materská česká firma na Slovensku vážne problémy aj s predajom čapovaných nápojov označovaných ako kofola. Vďaka kontrolám Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) z augusta až októbra sa však tento neduh podarilo odstrániť.
SOI pri celoslovenskom preverovaní takmer 550 bufetov, pivární či reštaurácií zistila, že až 114 zariadení predávalo svoje nápoje s označením kofola neoprávnene. Vo väčšina odhalených prípadov chybu urobili samotné pohostinstvá, pretože nápoje im boli od dodávateľov dovezené pod inými názvami a názov kofola potom svojvoľne využili až výčapníci. Spätným dohľadávaním zistení v ostatných pohostinstvách ale SOI odhalila zneužívanie známky kofola aj u viac ako 30 distributérov a 4 výrobcov. Svoje sudové nealkonápoje neoprávnene nazývala kofolou kolárovská sódovkáreň MiMa, novozámocký Top Gold, komárňanská Bonita a firma Limona, s. r. o., Pôtor.
Na základe príkazov SOI mohli potom odhalení výrobcovia ako aj pohostinstvá svoju činnosť obnoviť až po odstúpení od názvu kofola. Výsledkom kontrol bolo aj uloženie pokút v hodnote takmer 850 000 Sk. Viaceré zistenia sa ale ešte len uzatvárajú, a tak suma postihov bude vyššia.
Kontroly SOI podľa Majerčáka významne pomohli. Mnohí menší predajcovia podľa neho svoje nápoje čapovali ako kofolu aj v nevedomosti, že porušujú zákon. "Po kontrolách chceli mnohé pohostinstvá originálnu kofolu už priamo od nás, aj keď je drahšia, pretože používame namiesto lacnejších náhradných sladidiel cukor," dodal Majerčák. Výrobný závod v Rajeckej Lesnej okrem plného pokrytia slovenského trhu vyváža svoju kofolu aj do Českej republiky a sebestačný je už aj vo výrobe základnej suroviny sirupu Kofo. Jeho vlaňajšie tržby dosiahli podľa Majerčáka zhruba 500 miliónov Sk.
Pôvodne bola držiteľom ochrannej známky kofola česká farmaceutická firma Galena, od ktorej ju krnovská firma odkúpila za 215 miliónov Kč. So slovenskými výrobcami nealkonápojov podobných názvov mali české spoločnosti dlhoročné problémy a tuzemské firmy sa snažili na súdoch dosiahnuť výmaz ich značiek. Prielom nastal až v decembri predvlaňajšieho roku, keď Úrad priemyselného vlastníctva SR zapísal krnovskej spoločnosti nové ochranné známky Kofola.