álny riaditeľ agentúry CzechInvest Martin Jahn.
Vďaka projektom z minulého roka vznikne v ČR približne 11,9 tis. nových pracovných miest. Za najväčší úspech roku 2003 považuje Jahn získanie niekoľkých významných investícií do strategických služieb, výskumu a vývoja. Konkrétne spomenul projekty spoločností DHL, Accenture, Honeywell, Olympus a ExxonMobile. Najaktívnejší boli vlani nemeckí investori, ktorí v ČR s podporou CzechInvestu investovali 312,4 mil. USD. Nasledujú české spoločnosti, avšak vo všetkých prípadoch so zahraničnými vlastníkmi. Na treťom mieste sú britské firmy, na štvrtom japonské a na piatom podniky z USA.
ČR by v tomto roku mohla získať ďalších 50 až 60 investičných projektov v oblasti priemyslu a strategických služieb. "V súčasnosti rokujeme so 40 investormi z oblasti strategických služieb a so zhruba 150 záujemcami o investície do výroby. Úspechom končí približne 30 % rokovaní," povedal Jahn. Ročný objem priamych zahraničných investícií bez privatizačných príjmov sa podľa Jahna bude v tomto roku aj v nasledujúcich rokoch pohybovať medzi 3 a 5 mld. USD. V budúcnosti sa chce CzechInvest viac sústrediť na produkciu s vyššou pridanou hodnotou.
K zachovaniu záujmu investorov o ČR by podľa Jahna mala prispieť aj novela zákona o investičných stimuloch, ktorá vstúpi od platnosti od mája 2004. CzechInvest hľadá nových investorov v oblasti leteckého priemyslu, výroby elektroniky a elektrotechniky, produkcie liečiv a v oblasti drevospracovateľského priemyslu. Od začiatku svojej existencie v roku 1992 asistoval CzechInvest pri 271 investičných projektoch v celkovej výške 9,1 mld. USD.
(1 USD = 32,59 SKK)