avebníctvo nevymanilo z negatívnych prívlastkov, o jeho rozvoji vôbec nemožno hovoriť," uviedol pre agentúru SITA Gabriel Dudinský z tlačového oddelenia Odborového zväzu (OZ) Stavba SR. Ako pokračoval, aktivity odvetvia často brzdia zmeny v štátnej koncepcii výstavby, nestabilné zabezpečovanie finančných prostriedkov a trvale neskoré platby za vykonané práce.
Nepriaznivý stav predovšetkým v bytovej výstavbe podľa Dudinského dlhodobo poznamenala finančná nedokrvenosť a tiež zmeny v legislatíve podporujúcej stavebné sporenie a úverovanie výstavby bytov. "Neobnovenie bytového fondu sa stáva časovanou bombou pre budúcnosť," zdôraznil Dudinský. Podľa jeho slov sa neplnia pôvodne schválené zámery vo výstavbe dopravnej infraštruktúry a vo vodohospodárskej výstavbe. Zámery v ekostavbách sú podľa neho taktiež nedostatočné.
Hospodárske výsledky odvetvia stavebníctva v roku 2003 hovoria síce o raste stavebnej produkcie v porovnaní s rokom 2002 o 3,5 %, podieľala sa však na ňom predovšetkým produkcia v zahraničí, ktorá vzrástla o dve tretiny. "Malým pozitívnym ukazovateľom je nárast počtu zamestnancov o 2,7 % na súčasných takmer 130 tisíc," skonštatoval Dudinský. Priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla v tomto roku o 4,4 %, avšak reálna mzda stavebných zamestnancov poklesla o 3,3 %. Rastové výsledky ovplyvnila predovšetkým sezónnosť prác. Údaje očistené o vplyvy sezónnosti naznačujú, že zamestnanosť v stavebníctve v závere roka 2003 poklesla. Signalizuje to až 57 % podnikov. Zmluvné zabezpečenie práce je v priemere na šesť mesiacov. Na 3,6 mesiaca majú zabezpečenú prácu podniky s počtom zamestnancov do 20. Naopak, najvyššiu zásobu práce na 8,3 mesiacov majú firmy s viac ako 500 zamestnancami.
O celkovej nepriaznivej situácii v odvetví stavebníctva svedčí podľa Dudinského aj platobná schopnosť. V roku 2003 vykazovali stavebné podniky pohľadávky vo výške 18 mld. Sk a v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástli o 637 mil. Sk. Stav záväzkov sa zvýšil na viac ako 20 mld. Sk. "Keďže stav pohľadávok po lehote splatnosti je o 390 mil. Sk vyšší ako stav záväzkov po lehote splatnosti, odvetvie stavebníctva ako celok je dlhodobo v druhotnej platobnej neschopnosti," vysvetlil Dudinský.
Z pohľadu odborov najvýznamnejšou udalosťou v roku 2003 bolo ukončenie kolektívneho vyjednávania po 17 mesiacoch a uzatvorenie Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa so Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska na obdobie rokov 2003 až 2006. V mzdovej oblasti sa dohodla 12-stupňová tarifná stupnica, ktorá zaručuje mzdu od 6 080 Sk (1. trieda) až po 15 689 Sk (12. trieda).
Z pohľadu odborového zväzu sa ani tento rok nejaví ako rastový. Svedčí o tom podľa Dudinského aj schválený štátny rozpočet. Napriek rôznym očakávaniam po vstupe Slovenska do Európskej únie v odvetví stavebníctva v tomto roku nenastanú podľa OZ Stavba výrazne pozitívne zmeny. Rastové výsledky môžu prísť v horizonte piatich až ôsmich rokov.