Paríž 14. januára (TASR) - Francúzska vláda dnes schválila zrušenie jedného dňa pracovného pokoja. Získaná finančná úspora má zlepšiť zdravotnú starostlivosť o starých a telesne postihnutých ľudí.
Návrh, ktorý v novembri predložil premiér Jean-Pierre Raffarin, má v priebehu nasledujúcich štyroch rokoch priniesť 9,38 miliardy eur. Vláda s návrhom prišla po letnej vlne horúčav, ktorým v auguste podľa úradov podľahlo takmer 15.000 osôb, prevažne vysokého veku.
Prezident Jacques Chirac krok privítal ako "veľmi dôležitú reformu pre milióny Francúzov, ktorí dnes kvôli závislosti spôsobenej postihnutím alebo vysokým vekom nesú v každodennom živote ťažké bremeno".
Plán musí ešte schváliť parlament, tento krok je však prakticky istý, keďže Chiracova centristicko-pravicová koalícia má v Senáte aj v Národnom zhromaždené pohodlnú väčšinu.
Po schválení prídu štátni zamestnanci o tradičné pondelkové voľno po kresťanskom sviatku Božieho hodu, ktorý tento rok pripadá na 9. júna. Pondelok po Božom hode je jedným z 11 dní v roku, o ktoré Francúzi robia menej.
Súkromné firmy sa po konzultáciách s odborovými predákmi budú môcť rozhodnúť pre zrušenie iného z voľných dní.
Napriek tomu, že nejde o svätý deň, francúzski rímskokatolícki biskupi vyjadrili nesúhlas so zrušením voľna, ktoré začne platiť v roku 2005.
Nové daňové príjmy sú určené na zvýšenie počtu postelí v starobincoch, financovanie domácej starostlivosti pre starých a zvýšenie príspevkov pre telesne postihnutých, aby mohli lepšie zvládať svoj hendikep.
Augustová vlna horúčav zaskočila ospevovaný systém zdravotnej starostlivosti vo Francúzku. Vysoký počet úmrtí odhalil vážne problémy v starostlivosti o prestarnutých, z ktorých mnohí zomreli doma sami, kým ich príbuzní boli na dovolenkách.