d (MMF) totiž vo svojej správe nedávno kritizoval český zákon o konkurze za to, že neposkytuje veriteľom adekvátnu ochranu v prípade krachu firiem.
"Ako propagátor právnych reforiem vo východnej Európe bude EBRD rada pomôže vláde pri odstránení nedostatkov v českom zákone o platobnej neschopnosti," uviedol Michael Nussbaumer, ktorý v banke riadi sekciu pre legislatívne reformy. Ministerstvo spravodlivosti ČR chce uskutočniť niekoľko núdzových zmien v zákone ešte pred májovým vstupom do Európskej únie (EÚ), aby tak preklenulo obdobie, kým začne platiť nový zákon, plánovaný na druhú polovicu roku 2004, dodal Nussbaumer.
Od prijatia do EÚ si nové členské štáty sľubujú ďalší prílev zahraničného kapitálu, avšak nedostatočne efektívny zákon by mohol mnohých investorov odradiť. Na ČR vyvíjajú tlak aj ďalšie medzinárodné organizácie a ratingové agentúry, aby zefektívnila priebeh konkurzov a umožnila tak zatvoriť skrachované firmy. Uvoľnil by sa tým trh práce a pomohlo by to rastu ekonomiky. "Jedným z problémov je, že zabezpečeným veriteľom sa garantuje iba 70 % výnosov z predaja založeného majetku, a nie 100 %, čo pôžičky predražuje," povedal Nussbaumer. Medzi ďalšie problémy podľa neho patrí tiež obmedzená kontrola veriteľov nad priebehom konkurzu a neprimeraná dĺžka celého procesu. Svetová banka uskutočnila analýzu zákona o bankrotoch v roku 2001, avšak plánované reformy sa niekoľkokrát odkladali.