Praha 16. januára (TASR) - Priemernou čiastkou 180 EUR, teda 5 684 Kč,(v prepočte 7 339 Sk) musí teoreticky každý občan mesačne prispieť do štátneho rozpočtu, aby sa naplnil. Väčšiu sumu peňazí by podľa analýzy českého denníka Hospodářské noviny potrebovali od každého obyvateľa z pristupujúcich krajín do EÚ vybrať už iba slovinská, cyperská a maltská vláda.
V týchto troch zmienených krajinách sú ale oveľa vyššie mzdy ako v Českej republike. Napríklad na Malte je priemerná mesačná mzda 1 238 eur, v ČR okolo 514 eur. Platiť dane tak "bolí" Čecha najviac zo všetkých budúcich nováčikov v únii. K tomu, aby sa naplnil štátny rozpočet, totiž potrebuje český kabinet od každého obyvateľa teoreticky vybrať množstvo peňazí zodpovedajúce 35 % priemernej mzdy. Slovincovi by stačilo vziať 24 % platu, Malťanovi 26 %.
Úplná väčšina príjmov štátnych rozpočtov je z daní. Všeobecne platí, že čím je zdanenie vyššie, tým viac odrádza od práce. Firmy potom majú v dôsledku vyššieho zdanenia menšie zisky, a tak obmedzujú investície.
V ČR sa mierna nezamestnanosti pohybuje už 4 roky medzi 8 až 10 % a nedarí sa ju znížiť. Liekom by mohlo byť práve obmedzenie zdanenia práce, tvrdia ekonómovia.
Vláda premiéra Vladimíra Špidlu ale nič také neschválila. Zníženie dane z príjmu fyzických osôb je v nedohľadne. "V rámci druhej etapy reformy verejných financií sa pripravuje zníženie sociálneho, zdravotného či nemocenského poistenia," vyhlásila hovorkyňa Ministerstva financií ČR Eva Nováková.
Napríklad v Estónsku je tiež nezamestnanosť okolo 10 % a tamojšia vláda sa rozhodla zdanenie práce znížiť. Podobne ako v ČR, tak aj v Estónsku platí, že kabinet každý mesiac potrebuje teoreticky vybrať od každého obyvateľa množstvo peňazí zodpovedajúce tretine priemernej mzdy. Kvôli tomu, aby sa rozpočet udržal vyrovnaný, siahla estónska vláda k širokej škále škrtov vo výdavkoch - napríklad obmedzila rozpočty jednotlivých ministerstiev.
Ďalším príkladom krajiny, ktorá sa rozhodla vykročiť proti nadmernému zdaneniu, je Slovensko. Štát mal problémové verejné financie - vlani mal rozpočet schodok 5 % vzhľadom k HDP. V krajine začala od januára tohto roka platiť rovná 19-% daň, čo veľmi výrazne znížilo záťaž ako fyzických osôb, tak aj podnikov. Na druhej strane ale narástli spotrebné dane.
"Napríklad nízka sadzba dane z príjmu právnických osôb nestimuluje firmy skrývať pomocou účtovných operácií zisk," tvrdí analytik Komerčnej banky Daniel Kozel. Vo svojom dôsledku potom môže byť výnos dane vyšší aj pri nižšej sadzbe, upozornil. "Zníženie daní má navyše výrazný potenciál prilákať zahraničných investorov," povedal Kozel. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.
(1 EUR = 40,771 SKK)