Piešťany 21. januára (TASR) - Prechod agendy poskytovania pobytov v liečebných kúpeľoch zo Sociálnej poisťovne na zdravotné poisťovne a zníženie príspevku na kúpeľnú starostlivosť o 300 miliónov Sk oproti minulému roku spôsobuje menším kúpeľným podnikom vážne problémy.
Kúpele Brusno boli vlani podľa slov generálneho riaditeľa Martina Kamzíka obsadené takmer na 99 %, momentálne majú dvoch klientov-samoplatcov a od zdravotných poisťovní objednaných osem pobytov.
"Až 90 percent klientov sme mali zo Sociálnej poisťovne, zdravotné poisťovne nemajú s nami skúsenosti, preto budú pri nákupe poukazov opatrnejšie," predpokladá Kamzík. Vedenie kúpeľov reagovalo radikálnym znižovaním nákladov na energie a personál. "Kedysi sme mali 150 zamestnancov, potom 130, teraz sme 50 prepustili. Zostalo ich 80, aj tí sú doma za polovicu mzdy, do práce chodí len 6 - 8 hospodárskych pracovníkov," skonštatoval generálny riaditeľ. Okrem toho vedenie kúpeľov posilnilo marketing, obieha domáce i zahraničné veľtrhy cestovného ruchu, a okrem liečby tráviaceho a kardiovaskulárneho systému sa bude orientovať aj na komerčné pobyty.
Znižovanie personálnych nákladov a zvyšovanie podielu komercie je podľa riaditeľky Slovenských liečebných kúpeľov Turčianske Teplice Zuzany Ďurinovej cestou na eliminovanie výpadku tržieb zo Sociálnej poisťovne. Tie by mali v Turčianskych Tepliciach klesnúť zo 40 % na 20. "Závisí od flexibility a kapitálovej schopnosti kúpeľov etablovaných na slovenskom trhu ako budú vedieť zareagovať na tieto zmeny. Ja si myslím, že výpadok Sociálnej poisťovne je len prvý signál, že trh sa bude meniť a bude treba uvažovať, ako zmeniť charakter výnosov.
Zdravotné poisťovne by po prekonaní administratívnych bariér mali začať s nákupom poukazov vo februári, kedy by už malo byť prerozdelených 500 miliónov zo štátneho rozpočtu medzi poisťovne pomerne podľa počtu poistencov. Predstavitelia poisťovní to sľúbili riaditeľom kúpeľov na spoločnom rokovaní v Piešťanoch.
ma bam zll
UPOZORNENIE: Ekonomická redakcia ponúka k správe zvukové záznamy!