žiadal pokles cien, ktoré udávajú výrobcovia liekov. Podľa vedúceho odboru liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Jána Mazaga, nepotvrdili sa výhrady výrobcov liekov k novému spôsobu kategorizácie a tzv. fixnému doplatku. "Nevyskytol sa žiaden prípad, že by výrobca stiahol svoj liek zo slovenského trhu, alebo zo Slovenska odišiel," povedal Mazag.
Novembrová kategorizácia liekov priniesla zmeny v spôsobe vypočítavania ceny. Okrem odborných stanovísk sa posudzuje konečná cena lieku, za ktorý sa predáva v lekárňach. Výrobcovia a distribútori liekov varovali, že fixný doplatok bude pre pacientov finančne neúnosný, čím sa pre nich stane nedostupným. Podľa Mazaga sa tieto obavy nepotvrdili a nesplnili sa ani výstrahy, že stúpne počet insolventných pacientov a zníži sa dostupnosť liekov pre chronicky chorých pacientov. "Naopak, chronicky chorým sa zvýšila dostupnosť liekov a zabránilo sa zbytočnej nadspotrebe liekov tam, kde je dostupný lacnejší liek," dodal minister Zajac.
Ako zdôraznil, jeho cieľom bolo zabrániť plytvaniu s liekmi, zbytočnému predpisovaniu a preskripcii drahších liekov. "Medziročný nárast nákladov na lieky spomalil v minulom roku na 6 až 7 % z predchádzajúcich 15 %," upozornil R. Zajac. Ako uzavrel, tieto regulačné kroky budú pokračovať aj v tomto roku. V rámci cenového vyjednávania sa ministerstvo plánuje sústrediť predovšetkým na drahšie lieky.