ky Slovenského ústavu srdcovocievnych chorôb (SÚSCH) Viliam Fischer. Najväčším problémom ďalšieho výrazného zvyšovania kardiochirurgických zákrokov je financovanie zo strany zdravotných poisťovní. V súčasnosti si objednávajú počty výkonov, ktoré podľa Fischera nezodpovedajú reálnym potrebám a možnostiam na Slovensku.
V SÚSCH, ktoré je jediným pracoviskom s kompletnou škálou kardiochirurgických výkonov vrátane transplantácií srdca, sa v roku 2003 spravilo 1 168 kardiochirurgických operačných výkonov, čo je o 82 viac ako predchádzajúci rok. Napriek stále sa zvyšujúcemu veku pacientov, pacientov so závažnými sprievodnými ochoreniami a vyššiemu počtu reoperácií sa medziročne v priemere o percento znížila hospitalizačná úmrtnosť. "Z toho pohľadu skoro 98-percentná úspešnosť operácií srdca nás posúva do absolútnej špičky kardiochirurgických pracovísk aj v porovnaní so zahraničím. Najväčší počet operácií, 604, robíme na srdcových tepnách, úspešnosť operácií sa približuje k 99 %. Podstatne sme zvýšili operácie ischemickej choroby srdca na bijúcom srdci, bolo ich 211, a to s úspešnosťou vyše 99 percent,“ uviedol Fischer.
Na kardiochirurgickej klinike SÚSCH pracuje 12 chirurgov. Odlevu mozgov do zahraničia sa však Fischer neobáva. "Naopak, po vstupe Slovenska do Európskej únie je šanca pre SÚSCH pritiahnuť zahraničných pacientov, a to zo západnej i východnej Európy, pričom náklady na operáciu sú na Slovensku nižšie ako napríklad v krajinách únie,“ poznamenal prednosta kliniky. V. Fischer ocenil, že na kardiochirurgických pracoviskách v Banskej Bytrici, v Košiciach taktiež zvýšili v minulom roku počty operácií s dobrými výsledkami a v týchto ústavoch nevidí konkurenciu. "Naopak, považujem tieto pracoviská za plne opodstatnené, pretože počet operačných výkonov na Slovensku vzhľadom na potrebu a európsky priemer je stále ešte nedostatočný,“ uzavrel V. Fischer.