povednosť za činnosť spoločností prevezmú mestá a obce, ktoré musia pri konaní rešpektovať pravidlá, ktoré platia v hospodárskom prostredí. "Do ich činnosti ZMOS nemôže zasahovať, ani ich nemôže nahrádzať. Mestá a obce v roli akcionárov je iný režim, než je územná samospráva všeobecne," skonštatovala.
Prvá zo siedmich spoločností, založenie ktorých vláda schválila a v ktorej sa definitívne podarilo zavŕšiť proces prevodu na mestá a obce, bola minulý rok Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. V Trnavskej a Stredoslovenskej spoločnosti sú akcie prevedené na viac ako 90 %, v Západoslovenskej je to do dnešných dní viac ako 36 % prevedených akcií na mestá a obce. Pri Severoslovenskej spoločnosti Fond národného majetku SR (FNM) v súčasnosti preveruje všetky jednotlivé zmluvy s obcami ako budúcimi akcionármi a vzápätí začne prevádzať akcie. V Podtatranskej a Východoslovenskej spoločnosti umožnil FNM navýšenie základného imania, čo má za následok časové odsunutie procesu transformácie.
Podľa Krakovskej zahraničné spoločnosti, ktoré chcú vstúpiť do vodárenských spoločností, už pri transformácii oslovovali zástupcov obcí a miest. Je však podľa nej diskutabilné vpúšťanie zahraničných investorov do spoločností, ak si Slovensko vie samé zabezpečiť všetky úlohy vyplývajúce z ich prevádzkovania. Pripustila pritom, že spoločnosti budú musieť v nasledujúcich rokoch veľa preinvestovať, napríklad len v Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti si splnenie právnych predpisov Európskej únie vyžiada podľa Krakovskej investície za asi 18 mld. Sk. Podpredsedníčka ZMOS je proti drobeniu vodárenských spoločností.
Bezodplatný prevod celého majetku podnikov vodární a kanalizácií na všetky mestá a obce je zložitý a dlhý proces patriaci podľa Krakovskej k najväčším úspechom ZMOS, pretože ide o majetok v rozsahu asi 35 mld. Sk. Prevodom majetku budú môcť mestá a obce zabezpečiť zásobovanie vodou a odvádzanie odpadovej vody tak, ako to stanovuje zákon o obecnom zriadení.