Bratislava 29. januára (TASR) Spoločnosť EuroWeb Slovakia, v súvislosti s podaním podnetu Asociácie poskytovateľov internetu (API) na Protimonopolný úrad (PMÚ) SR vo veci možného zneužitia dominantného postavenia na trhu spoločnosťou EuroWeb, požiadala API o poskytnutie vysvetlenia o pozadí tohto rozhodnutia. EuroWeb si totiž ako člen API nie je vedomý skutočnosti, že by sa členovia asociácie akoukoľvek formou uzniesli na podaní. Podľa EuroWebu tak API konala bez účasti svojich členov. TASR o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Gabriela Tomancová.
"V zmysle stanov nášho združenia má predseda API právo rozhodovať o takýchto záležitostiach. Za svoje rozhodnutie sa zodpovedá členom združenia," reagoval pre TASR predseda API Ján Vigaš. Zároveň dodal, že rozhodnutie o podaní podnetu na PMÚ nebolo jeho súkromné rozhodnutie, ale bolo odobrené zastihnuteľnou časťou predsedníctva prostredníctvom telefonickej konferencie. "Okrem samotného EuroWebu žiadny iný člen zatiaľ v tejto veci nemal námietky," dodal Vigaš.
Združeniu sa nepáči fakt, že EuroWeb začal so spoplatňovaním služieb, týkajúcich sa správy premigrovaných domén, u každého subjektu v inom čase. Podľa API tak došlo k diskriminácii tých "poctivých", ktorí si doménu preregistrovali hneď na začiatku celého procesu, nakoľko subjekty, ktoré tak učinili až v novembri, využívali tie isté služby 11 mesiacov zadarmo.
EuroWeb však tvrdí, že zmeny migračného plánu boli iniciované samotnými registrátormi na základe ich žiadosti, ktorým EuroWeb po dôkladnej analýze a konzultácii s PMÚ vyhovel.
"Návrh API na spoplatňovanie služby od jednotného termínu u všetkých domén i napriek tomu, že boli premigrované v rôznych termínoch, je diskriminačný voči samotným registrátorom vzhľadom na to, že prístup k záznamu domény získal každý registrátor v inom čase. Určití registrátori by teda získavali za rovnaký poplatok širší rozsah služby," uvádza sa vo vyhlásení EuroWebu. Podľa správcu domény je dôležite si uvedomiť, že po premigrovaní domény do nového systému sa užívateľ stáva jej držiteľom. Registrátorovi je zasa umožnený prístup k záznamu domény, a tým aj k správe pre jej držiteľa. V súlade s pravidlami tak vzniká registrátorovi po premigrovaní za uvedený prístup povinnosť platby.
API kritizovala aj abecedný kľúč samotnej deaktivácie nepremigrovaných domén. EuroWeb však uvádza, že "deaktivácia so sebou priniesla administratívny a technický nápor na registrátorov, súvisiaci so znovuaktivovaním deaktivovaných domén, a preto bolo nevyhnutné v záujme zabezpečenia hladkého priebehu tento proces vsunúť do určitého časového pásma. Pri tvorbe spôsobu deaktivácie bola použitá najtransparentnejšia voľba, čím je abecedný kľúč". Na záver EuroWeb dodáva, že zoznam nepremigrovaných domén bol spolu s termínmi deaktivácie verejne dostupný na stránkach SK-NIC.