SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián

Cesta za hypotékou je tŕnistá

V prvom rade by mal klient rozhodnúť, na čo chce peniaze z hypotéky použiť. Či chce kúpiť byt, alebo začať stavať dom. Ďalej musí mať nehnuteľnosť, ktorá bude slúžiť pre banku ako zábezpeka. Nehnuteľnosť musí dať záujemca ohodnotiť. Znalecký posudok, ...

V prvom rade by mal klient rozhodnúť, na čo chce peniaze z hypotéky použiť. Či chce kúpiť byt, alebo začať stavať dom. Ďalej musí mať nehnuteľnosť, ktorá bude slúžiť pre banku ako zábezpeka. Nehnuteľnosť musí dať záujemca ohodnotiť. Znalecký posudok, ktorý si dal spraviť žiadateľ, však ešte bude konzultovať banka, ktorá má vzhľadom na cenu založenej nehnuteľnosti posledné slovo.

Nehnuteľnosť však žiadateľ nemusí dopredu zháňať v prípade, že chce banku požiadať o hypotekárny úver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Tento produkt je určený pre tých, ktorí ešte nevedia, na čo peniaze použijú. Banka im však úver na základe ich bonity môže schváliť.

SkryťVypnúť reklamu

Tretí krok predstavuje výber banky z možných deviatich na trhu. V tomto bode vám pomôžu získané informácie priamo v banke, na webovej stránke banky alebo priame konzultácie bankových pracovníkov, ktoré väčšina bánk poskytuje bezplatne. Záujemca o hypoúver, by si mal porovnať jednotlivé podmienky bánk. Nezávisia pritom len od výšky ročného úroku, ale aj od poplatkov, ktoré banky za spracovanie úveru pýtajú, od doby vybavenia úveru (niekde to trvá dva dni inde dva týždne) alebo aj od typu hypoúveru či od možnosti zníženia úroku.

Štvrtý krok je zohnať a priniesť banke požadované doklady. Základ predstavujú tri dokumenty a to znalecký posudok na zakladanú nehnuteľnosť s aktuálnym listom vlastníctva, potvrdenie o príjme žiadateľa a doklad o účele úveru, ktorým môže byť kúpna zmluva, stavebné povolenie alebo zmluva o dielo a iné. Po vybavení všetkých potrebných dokumentov treba podať žiadosť o hypotekárny úver.

SkryťVypnúť reklamu

Banky pritom schvaľujú predloženú žiadosť rôzne a to od dvoch dní po dva týždne. Po tom vyzve banka klienta na podpis zmluvných dokumentov.

Následne by mal žiadateľ odniesť záložnú zmluvu do príslušného katastra nehnuteľností a podať návrh na vklad záložného práva v prospech banky.

Nehnuteľnosť, ktorou je úver zabezpečený, musí byť poistená proti poškodeniu a zničeniu. Vinkuláciu poistiek pritom treba zabezpečiť a predložiť banke. Prípadné poistné plnenie teda bude čerpať banka namiesto klienta.

Nasleduje predloženie listu vlastníctva so zapísaným záložným právom a notárskou zápisnicou.

Posledným krokom je požiadať banku o čerpanie hypotekárneho úveru. Peniaze sa dajú vyzdvihnúť jednorazovo alebo v rámci postupného čerpania, ktoré sa spravidla realizuje počas jedného roka.

SkryťVypnúť reklamu

Doklady, ktoré banka vyžadujeVeľmi zjednodušene sa dá povedať, že banka si preverí, či máte úver ako splácať, či sa jej vrátia peniaze, ak prestanete splácať, a na čo úver použijete. V skutočnosti môže ísť o desiatky dokumentov. Ako príklad uvádzame, čo môže pýtať od žiadateľa o hypotéku HVB Bank.

Predkladané dokumenty týkajúce sa žiadateľa:

  • majetkové pomery žiadateľa, spolužiadateľa, ručiteľa – hnuteľný a nehnuteľný majetok (majetkové priznanie a dokumenty týkajúce sa nehnuteľnosti),
  • daňové priznanie, potvrdenie o príjme a potvrdenie o uhradení daní za predchádzajúce obdobie troch rokov, ročné zúčtovanie preddavkov na daň za predchádzajúce dva roky, výplatné pásky za posledné tri mesiace,
  • uhradenie všetkých poplatkov a daní, ktoré sú osoby povinné platiť,
  • ostatné príjmy – ak žiadateľ popri zamestnaní podniká ako živnostník,
  • záväzky, ručenia,
  • prefinancovanie vlastných zdrojov pred poskytnutím hypotéky,
  • v prípade klientov mužského pohlavia do 38 rokov potvrdenie o absolvovaní základnej vojenskej, civilnej služby alebo o prepustení z armády.

Čo je hypotekárny úver

SkryťVypnúť reklamu

 Ide o dlhodobý úver, ktorý je určený len na investovanie do nehnuteľností. Môžete ho využiť na kúpu, stavbu, rekonštrukciu, údržbu nehnuteľnosti či na splácanie úveru určeného na bývanie, ak však nejde o hypotekárny typ. Hypotekárny úver môžete splácať od štyroch do tridsať rokov.

Zábezpeku pre banku tvorí buď kupovaná nehnuteľnosť alebo nehnuteľnosť, ktorú už žiadateľ vlastní, môže ísť pritom aj o rozostavanú nehnuteľnosť. Banka vám pritom môže poskytnúť úver vo výške 70 percent z ceny založenej nehnuteľnosti a to na základe znaleckého posudku.

Úver je možné prefinancovať aj na sto percent, čo znamená, že žiadateľ nemusí mať na predpokladaný investičný zámer vlastné peniaze. V tomto prípade si klient môže vybrať z viacerých možností. Za poskytnutý úver bude ručiť viacerými nehnuteľnosťami, potrebné dofinancovanie získať formou spotrebného úveru (takýto balík poskytuje v súčasnosti Istrobanka, možné je to však aj v ostatných bankách) alebo ručiť nehnuteľnosťou, ktorej hodnota je vo výške 143 percent z požadovaného úveru, ako to napríklad uvádza Všeobecná úverová banka. Ak teda potrebujete napríklad miliónový úver, založiť ho treba nehnuteľnosťou, ktorej hodnota je milión aj štyristotridsaťtisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Banka posúdi finančnú situáciu žiadateľa a sama rozhodne, či úver poskytne alebo nie. Minimálna hranica čistého príjmu za mesiac sa pritom podľa vedúcej hypotekárneho oddelenia Ľudovej banky Jany Valkučákovej pohybuje okolo pätnásťtisíc korún. „Pokiaľ však o úver žiadajú dve osoby alebo žiadateľovi napríklad pomôžu rodičia, výška príjmu môže byť aj nižšia. Všetky prípady sú posudzované individuálne a posúdenie žiadosti záleží na viacerých faktoroch, ako sú napríklad výška požadovaného úveru, bonita klienta, počet osôb v domácnosti alebo mesačné výdavky žiadateľa,“ dodáva Valkučáková.

Predkladané dokumenty týkajúce sa nehnuteľnosti

Pri úvere poskytnutom na kúpu nehnuteľnosti:

  • kópia originálu z katastrálnej mapy,
  • originál výpisu z katastra nehnuteľností (listu vlastníctva) nie starší ako tri mesiace vrátane tiarch,
  • overená kópia kúpnej zmluvy na financovanú nehnuteľnosť alebo iný doklad o nadobudnutí vlastníctva k nehnuteľnosti,
  • originál alebo overená kópia geometrického plánu na zameranie rozostavanej stavby potvrdený príslušným katastrálnym úradom, správou katastra,
  • fotografie nehnuteľnosti,
  • v prípade, že nehnuteľnosť nie je zapísaná v liste vlastníctva, originál alebo overená kópia právoplatného kolaudačného rozhodnutia k stavbe a originál alebo overená kópia právoplatného rozhodnutia o pridelení súpisného čísla stavby.

Pri úvere poskytnutom na rekonštrukciu a údržbu

SkryťVypnúť reklamu
  • kópia originálu z katastrálnej mapy,
  • originál výpisu z katastra nie starší ako tri mesiace vrátane tiarch,
  • originál alebo overená kópia právoplatného stavebného povolenia na rekonštrukciu nehnuteľnosti / ohlásenia rekonštrukcie,
  • projekt na rekonštrukciu (údržbu) vypracovaný osobou oprávnenou projektovať, rozpočtové náklady,
  • zmluvy o diele s dodávateľmi,
  • fotografie nehnuteľnosti,
  • v prípade, že nehnuteľnosť nie je zapísaná v liste vlastníctva, ako v predchádzajúcom prípade.

Pri úvere poskytnutom na výstavbu nehnuteľnosti

  • kópia originálu z katastrálnej mapy,
  • originál alebo overená kópia geometrického plánu na zameranie rozostavanej stavby potvrdený príslušným katastrálnym úradom, správou katastra,
  • originál výpisu z katastra nehnuteľností
  • projekt na stavbu vypracovaný osobou oprávnenou projektovať, rozpočtové náklady,
  • originál alebo overená kópia právoplatného stavebného povolenia na výstavbu nehnuteľnosti,
  • zmluvy o diele s dodávateľmi, zmluvy o výstavbe nehnuteľnosti a iné,
  • fotografie pozemku, prípadne rozostavanej nehnuteľnosti.

Doklady o nehnuteľnosti, ktorá má slúžiť na zabezpečenie úveru

SkryťVypnúť reklamu
  • kópia originálu z katastrálnej mapy,
  • originál výpisu z katastra nehnuteľností,
  • originál alebo overená kópia geometrického plánu na zameranie rozostavanej stavby potvrdený príslušným katastrálnym úradom, správou katastra, v prípade rozostavanej nehnuteľnosti,
  • originál alebo overená kópia právoplatného stavebného povolenia na výstavbu nehnuteľnosti, v prípade rozostavanej nehnuteľnosti,
  • overená kópia kúpnej zmluvy, alebo iný doklad o nadobudnutí,
  • fotografie nehnuteľnosti,
  • súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením záložného práva,
  • súhlas kupujúceho so záložným právom v prípade, že je to aj financovaná nehnuteľnosť,
  • znalecký a odborný posudok od bankou akceptovaného znalca,
  • v prípade, že nehnuteľnosť nie je zapísaná v liste vlastníctva, ako v prípade nehnuteľnosti financovanej z hypotéky.

(bro)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (27. 9. 2023)
USD 1.061
AUD 1.654
CZK 24.411
JPY 157.870
CAD 1.432
GBP 0.870
HUF 388.880
PLN 4.609
CHF 0.968
SEK 11.654

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  2. Toto je dokonalosť! Objavte výhody tepelných čerpadiel
  3. Všetkým lepí pred voľbami
  4. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  5. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  6. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  7. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  8. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 183
  2. Všetkým lepí pred voľbami 8 006
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 7 612
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 093
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 121
  6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 124
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 572
  8. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 2 963

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 850
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 049
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 317
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 202
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 803
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 731
  7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 22 295
  8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 20 395
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Čaputová pripomenula, že Slovensko podáva Európskej komisii aj tretiu žiadosť o platbu vo výške 815 miliónov eur.


TASR 56m
Ľudovít Ódor

Pri nástupe úradníckej vlády bolo toto riziko odhadované na 800 miliónov eur.


TASR 2 h
Jozef Ryník

Krach krajiny sa ťahá roky, ale bolí najmä bežných ľudí.


2 h
Peter Balík

K pôvodnej sume 2,16 miliardy eur pribudne ďalších takmer 214 miliónov.


TASR 2 h

Blogy SME

  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 850
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 049
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 317
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 202
  5. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 803
  6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 731
  7. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 22 295
  8. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 20 395
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu