ou obývacej izby, a preto dobrý návrh schodiska a dômyselný výber materiálov na jeho realizáciu významne podporia vizuálny efekt schodiskového ramena v interiéri.
* Umiestnenie a tvar schodiska
Znovuobjavená krása schodísk ako konštrukcií, ktoré neopakovateľne dotvárajú obytné priestory, zvyšuje nároky na ich vzhľad i tvarové riešenie. Obzvlášť pri veľkorysom otvorenom pôdoryse spoločenskej - dennej časti rodinného domu možno schodisko veľmi atraktívne zakomponovať do celkového stvárnenia interiéru. Môže dokonca poslúžiť i na optické rozdelenie priestoru na jednotlivé funkčné zóny. S definitívnym umiestnením schodiska musíme počítať už v projektovej dokumentácii, a to nielen pri novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách. Medzi základné požiadavky pri dimenzovaní jednotlivých prvkov schodiska patrí pohodlné prekonávanie výškových rozdielov a bezproblémové prenášanie bremien medzi podlažiami. Z hľadiska bezpečnosti má byť konštrukcia schodiska stabilná a nášľapné vrstvy jednotlivých stupňov nešmykľavé. Aby optimálne spĺňalo svoju funkciu, musia byť správne navrhnuté schodiskové stupne i ramená. Základné rozmerové parametre určujú sklon, dĺžka a šírka ramena, resp. ramien, vzájomný pomer výšky a šírky stupňov, ako aj výšku zábradlia. Rozhodujúcim kritériom je účel schodiska, či slúži ako hlavné alebo vedľajšie. Optimálny sklon schodišťového ramena v rodinných domoch a mezonetových bytoch je 25 - 35 stupňov. Výška stupňa je 15 - 18 cm, šírka ramena minimálne 80 cm. Strmšie schody so sklonom väčším ako 45 stupňov sa používajú iba na príležitostný pohyb, napr. do neobývaného podkrovia alebo miestností slúžiacich ako skladové priestory. Pôdorysne môžu byť schodiská riešené ako priamočiare - jednoramenné, dvoj-, troj- a štvorramenné. Maximálny počet stupňov v jednom ramene je 18. Pri väčšom počte výšok je potrebné rozdeliť rameno podestou na dve alebo viac ramien. Nepravidelné a krivočiare schodiská pôsobia v interiéri veľmi esteticky. V stiesnených priestoroch sú obľúbené točité schodiská, ktoré nezaberajú veľa miesta. Pozor treba dať pri návrhu jednotlivých stupňov, ktoré sú z jednej strany skosené, aby sa nestali nebezpečnými. Konštrukčné a statické riešenie schodiska vychádza aj z jeho umiestnenia v miestnosti. Schodisko môže byť situované voľne v priestore alebo ho môžeme čiastočne či úplne ohraničiť stenami. Nesmieme však zabud-núť na jeho dostatočné osvetlenie, aby nedochádzalo k úrazom.
* Materiálové riešenie schodiska
Moderné materiály s obľubou využívané pri výrobe nábytku, nachádzajú uplatnenie aj pri návrhu schodišťových telies. Tvrdené sklo a ušľachtilé kovy sú príznačné pre interiéry navrhované v technoštýle. Konštrukcie oceľových schodísk pôsobia ľahkým dojmom a plne na nich vyniknú originálne riešenia detailov i spojovacích prvkov. Prednosťou je ich trvácnosť a odolnosť, ako aj jednoduchá údržba. Neustálej obľube pri výrobe schodísk sa tešia prírodné materiály. Celodrevené schody sa zhotovujú z mäkkého alebo tvrdého dreva, zvyčajne zo smreku, borovice alebo z dubového dreva. Výhodou je jednoduchá doprava a montáž takéhoto schodiska a pri správnej údržbe aj dlhá trvácnosť. Do moderných interiérov sa v súčasnosti navrhujú schodiská zhotovené kombináciou viacerých materiálov. Do oceľovej nosnej konštrukcie sa osádzajú stupne z dreva, tvrdeného skla, keramických dlaždíc či kameňa. Voľba jednotlivých materiálov a ich farebné pôsobenie ovplyvňuje vzhľad celého schodiska a nemala by narúšať harmóniu priestoru ako celku. Nesmieme zabudnúť ani na bezpečnosť schodov a zabezpečiť stupne protišmykovou povrchovou úpravou, napríklad zdrsnením alebo ryhovaním nástupnice, nalepením špeciálnych protišmykových pások a pod.
* Zábradlie
Neoddeliteľnou súčasťou schodiska je zábradlie. Zabezpečuje ochranu pred pádom a je dôležitou oporou pri chôdzi po schodoch. Zároveň je však i výrazným dekoratívnym prvkom, ktorý nesmie chýbať na žiadnom schodiskovom ramene. Výška zábradlia, meraná ako zvislá vzdialenosť medzi prednou hranou schodiskového stupňa a hornou hranou madla má byť minimálne 90 cm, optimálna výška je 110 cm. Svetlá vzdialenosť zvislých stĺpikov tvo-riacich výplň zábradlia by v rodinách s malými deťmi nemala byť väčšia ako 13 cm z dôvodu zabránenia ich poraneniu. Aj výplň zábradlia s horizontálnym členením nie je príliš vhodná z hľadiska bezpečného pohybu detí. Efektná je plná výplň zhotovená z číreho alebo matného skla alebo napríklad z pletiva. Zábradlie musí byť pevne ukotvené k schodisku, musí byť dostatočne stabilné a ukončuje ho madlo. Profil madla je prispôsobený na jednoduché uchopenie a povrch madla by mal byť príjemný na dotyk.
Súčasná ponuka materiálov, nachádzajúcich uplatnenie v interiéri, výrazne ovplyvňuje materiálové i tvarové riešenie schodísk. Ak zvolíme primeranú veľkosť schodiska so správne navrhnutými proporciami, bude bezpečne slúžiť svojmu účelu a zároveň bude dominantným prvkom obytného priestoru. *