SME

Obce peniaze na parky nedostanú

BRATISLAVA – Obce a mestá podľa ministerstva hospodárstva nevedia bojovať o štátne peniaze, ktoré by mohli dostať na priemyselné parky. Hoci štát vyhradil na ich podporu 150 miliónov korún, hrozí, že sa z nich nepoužije ani koruna. Dôvodom sú proje


Výstavba priemyselného parku si vyžaduje nemalé investície. Obce preto potrebujú aj peniaze od štátu. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR


BRATISLAVA – Obce a mestá podľa ministerstva hospodárstva nevedia bojovať o štátne peniaze, ktoré by mohli dostať na priemyselné parky. Hoci štát vyhradil na ich podporu 150 miliónov korún, hrozí, že sa z nich nepoužije ani koruna. Dôvodom sú projekty, ktoré podľa ministerstva nespĺňajú požiadavky.

„Peniaze na priemyselné parky síce sú, ale nemajú sa v súlade so zákonom komu dať,“ vyhlásil minister Pavol Rusko. Z neschopnosti uchádzať sa o štátne peniaze viní samosprávy, ktoré sú podľa neho na žiadanie podpory „totálne nepripravené“. Na ministerstve hospodárstva čaká momentálne sedem žiadostí o štátnu podporu priemyselných parkov. Podľa slov ministra Ruska z nich ani jedna nespĺňa požiadavky. „Najvážnejší kandidát na štátnu podporu v Lučenci vďaka svojej nepripravenosti, ktorú predviedol jeho primátor, nedostane ani korunu,“ vyjadril sa Rusko.

SkryťVypnúť reklamu

Primátora Lučenca Milana Marka postoj ministra prekvapuje. „Naša žiadosť sa dostala až na medzirezortné pripomienkovanie a doteraz bola vnímaná pozitívne,“ hovorí Marko. „Problém vidím jedine v nezrovnalostiach medzi dvoma investormi. To však nie je chyba mesta,“ dodáva.

Podľa predsedu Združenia miest a obcí Michala Sýkoru môže postoj ministra k Lučencu súvisieť aj s pripravovanými investíciami. „Aby bolo možné z disponibilných zdrojov vyfinacovať napríklad priemyselný park v Žiline – nadbiehanie Hyundai, musia sa iné projekty škrtiť,“ myslí si Sýkora.

Medzi odmietnutými žiadosťami o štátnu podporu priemyselného parku bola aj Rožňava. Ich žiadosť je na ministerstve od minulého roka. „O podporu sa budeme uchádzať aj budúci rok a pokúsime sa aj o štrukturálne fondy,“ hovorí primátor Rožňavy František Kardoš. V Rožňave, lokalite s vysokou nezamestnanosťou, sa pripravuje 300-miliónová investícia. „Riešiť nezamestnanosť je vecou štátu, nie samosprávy. Snažíme sa niečo robiť, potrebujeme však pomoc, sama to nezvládne ani jedna samospráva,“ zdôraznil Kardoš.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy pri žiadaní pomoci sú hlavne vo výške spolufinancovania, ktorú musí obec preukázať. Podľa zákona je to minimálne 30 percent z celkovej investície, na zvyšnú časť potom môže prispieť štát. Podľa obcí je to stále veľa. „Navrhovali sme znížiť podiel obce aspoň na 20 percent, samospráva nie je taká bohatá, že by mala dostatok peňazí aj na priemyselné parky,“ tvrdí Sýkora.

Ďalšou z podmienok pri žiadaní štátnej podpory je nevyhnutnosť aspoň dvoch podnikateľov zaviazať sa, že budú v priemyselnom parku investovať. Takáto filozofia budovania priemyselných parkov je podľa odborníka zo SARIO Michala Mrníka opačná ako všade vo svete. „Investori by mali prichádzať už do kompletne vybudovaného parku s infraštruktúrou, a nie naopak. Bol by tak pre nich určitým stimulom,“ vysvetlil Mrník. „Na Slovensku však potenciálni investori musia najprv predložiť svoje projekty, a či sa park aj skutočne vybuduje, nie je isté,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, či obec dostane štátnu podporu, rozhodujú:

* prínosy a náklady na vybudovanie parku,

* miera nezamestnanosti v regióne,

* počet utvorených pracovných miest,

* výška investície,

* prínosy parku pre región,

* zameranie parku,

* exportná orientácia a zapojenie subdodávateľov,

* stanovisko ministertva životného prostredia.

Každé kritérium má bodové ohodnotenie, ktoré prideľuje na základe odborného ohodnotenia SARIO. Úspešný projekt musí dosiahnuť 300 bodov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  8. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 10 327
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 10 241
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 896
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 024
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 239
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 873
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 788
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo platformy X.

Dôvodom sú hlavne výhrady voči Muskovi.


TASR
Premiér Robert Fico.

Pripúšťa aj možnosť, že sankcie nepodporí.


TASR 32
Ilustračná fotografia.

Obchodná vojna poškodila chuť investorov riskovať v tejto oblasti.


TASR
Ilustrační snímka

Konkurz spoločnosti Kimat SK vyplavuje viaceré otázniky.


  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 908
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 119
  3. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 977
  4. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 6 373
  5. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 6 193
  6. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 852
  7. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 649
  8. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 4 811
  1. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  2. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  3. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  4. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  5. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  8. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
SkryťZatvoriť reklamu