
Kto zodpovedá za miliardové škody v Prahe, policajti nezistili. Zablúdili v spleti nejasných protipovodňových predpisovPražské metro malo byť nedobytnou pevnosťou, ktorú nemala pokoriť ani povodeň. Nestalo sa. Počas minuloročnej ničivej päťstoročnej vody do metra natieklo. Agentúre ČTK sa podarilo z policajných kruhov zistiť, že za obrovské materiálne škody sa nikto nebude zodpovedať.
Trestný čin sa stal, ale nikoho sa nepodarilo obviniť. Pražania môžu hromžiť nanajvýš na prírodu, klimatické zmeny či neschopných vyšetrovateľov. O výsledkoch vyšetrovania by mal oficiálne informovať až štátny zástupca.
Keď stanice a tunely metra v centre mesta zatopila v auguste 2002 voda, škody sa vyšplhali na sedem miliárd korún a legenda o skvele vybudovanom metre padla - rovnako ako niektoré fušersky postavené tesniace priečky.
Pražské metro dnes už premáva takmer ako pred záplavami, dokonca v septembri sa mestu podarilo získať výhodný úver a trať C sa bude predlžovať o 4,6 kilometra. Hľadanie vinníkov sa však skončilo v závoze.
Kto mal vlastne vydať rozkaz metro zatvoriť? Potom, čo zapadlo len 60 percent protipovodňových uzáverov a na Florenci dokonca pristavili dve súpravy, ktoré onedlho tiež zaliala voda z rozvodnenej Vltavy, prišla skaza. Voda do metra tiekla 40 hodín a zatopila sedemnásť staníc.
Ani po viac než ročnom vyšetrovaní sa nepreukázalo, kto mal metru v krízovej situácii šéfovať.
Už vyšetrovacia komisia pražského magistrátu v novembri 2002 tvrdila, že vinníkov nie je možné nájsť. Podľa jej správy škody spôsobil neuveriteľný neporiadok v predpisoch, nejasné povodňové plány a zanedbaná údržba. A v tejto spleti sa napokon stratili aj policajti.
Vyšetrovatelia údajne nevyšetrili ani to, kto spôsobil stavebné nedostatky v metre, hoci sa vedelo, ktorá firma sa na výstavbe problémových miest podieľala. Voda sa napríklad na niekoľkých miestach do metra dostala otvormi pre káble pri tlakových uzáveroch.
Zatopenie si odskákal len šéf ochranného systému metra a krátko po ňom aj riaditeľ metra - obaja zo svojich miest radšej odstúpili.
Odložené prípady
V súvislosti s povodňovými škodami na majetku polícia v Česku vyšetrovala väčšinou pre podozrenie zo spáchania obecného ohrozenia z nedbalosti desiatku prípadov, nikto nebol obvinený.
Spolana
Stredočeskí kriminalisti odložili únik viac než 80 ton chlóru z neratovickej Spolany. Ani v tomto prípade sa nepodarilo dokázať, že sa konkrétna osoba dopustila všeobecného ohrozenia.
Pretrhnutá hrádza
Keď povolila hrádza Metelského rybníka, voda zničila niekoľko dedín. Prípad bol odložený.
Pražská zoo
Polícia preverovala, či niekto nespáchal trestný čin zanedbania povinností pri správe cudzieho majetku, keď včas nezaistil bezpečnú evakuáciu zvierat.
Zľahčovanie radnice
Bez obvinenia sa skončilo preverovanie podnetu občana, ktorý trestným oznámením poukázal, že verejnosť krátko pred zatopením Prahy upokojovali, že nebezpečenstvo je minimálne. (čtk, r)