Bratislava 6. februára (TASR) - Detské oblečenie, ktoré sa predáva na trhoch, často nezodpovedá požadovaným vlastnostiam. Vyplýva to zo zistení Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktorá z 52 odobraných vzoriek tovarov na trhových miestach označila za chybnú až polovicu, teda každý druhý výrobok.
Zhruba v 50 % prípadoch bol pritom dôvodom prekročený limit ťažkých kovov, obsah formaldehydu a farba, ktorá neodoláva slinám. Zvyšných 14 odobraných kusov malo klamlivé označenie materiálového zloženia, ktoré nezodpovedalo skutočnosti. V obchodnej sieti dopadla kontrola, ktorá prebehla od 15. októbra do 18. novembra minulého roka, o niečo lepšie, ako nevyhovujúcu však SOI tiež vyhodnotila takmer štvrtinu testovaného detského ošatenia. Takmer rovnako boli zastúpené aj výrobky, ktoré nespĺňali technické požiadavky a tie, ktoré svojím označením klamali spotrebiteľa.
Okrem detského oblečenia sa inšpekcia vo svojom preverovaní zamerala aj na textilné výrobky, ktoré priamo prichádzajú do styku s pokožkou, teda osobnú s posteľnú bielizeň a pančuchové výrobky, pričom u týchto druhov tovarov skončili horšie obchody. Z vyše 46 % nevyhovujúcich výrobkov bolo väčšinou dôvodom iné ako deklarované materiálové zloženie.
V spomínanom období odobrali inšpektori spolu 323 vzoriek detského oblečenia a ostatného textilu, z ktorých bolo chybných 38 %. "Porovnaním podielu chybnosti výrobkov zo stabilných obchodov na úrovni 37,8 % a odobraných na trhových miestach na úrovni 39,2 % sa potvrdila nižšia úžitková hodnota trhových textilných výrobkov," zhodnotila SOI výsledky svojich kontrol. U oboch skupín výrobkov zistili pri pätine hodnotených kusov iné ako značené zastúpenie použitých materiálov, čo v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľa znamená klamanie spotrebiteľa. "Aj v tomto prípade sa pritom vyššou mierou, zhruba o 5 %, podieľal tovar predávaný na trhoch," dodala SOI.