e Bruselu. Aj preto komory združené v ECACC pravidelne konzultujú vývoj v ekonomickej sfére s politickými predstaviteľmi jednotlivých krajín. Na svojom dvojdňovom stretnutí v Bratislave prerokovali zástupcovia Amerických obchodných komôr z Rakúska, Českej Republiky, Francúzska, Maďarska, Veľkej Británie a Slovenska reprezentujúci exekutívnu komisiu ECACC spoločnú stratégiu v najbližších rokoch.
Ekonomické zmeny na Slovensku sú podľa predstaviteľov ECACC vnímané zo strany podnikateľov vo svete veľmi pozitívne. "Dôležité z pohľadu komôr a investorov je, aby tento vývoj zostal transparentný a predpovedateľný," dodal Šimončič. Americké obchodné komory sa síce nesústredia výlučne na spoluprácu s potenciálnymi investormi, ale často sú prvým kontaktom v krajine, kam by investícia mala smerovať.
Ako uviedol výkonný riaditeľ Americkej obchodnej komory v SR Jake Slegers, v slovenskom podnikateľskom prostredí existujú určité nedostatky, a to najmä v oblasti boja s korupciou. "Ide o korupciu pri udeľovaní zákazok, ako aj vydávaní licencií a povolení," dodal. Bariérou je podľa Slegersa aj byrokratický proces pri udeľovaní povolení na pobyt zahraničných zamestnancov a pracovných povolení. "Máme však informácie, že by sa udeľovanie týchto povolení malo urýchliť," dodal.
V poslednej čase sa na Slovensku častejšie spomínajú európske a ázijské investície, ale podľa Šimončiča sa dá predpokladať výraznejší prílev investorov aj z USA. "V Amerike sú veľkou ekonomickou silou podniky strednej veľkosti a práve ich príchod sa dá očakávať," uviedol Šimočič. Ako dodal, v porovnaní s veľkými podnikmi potrebujú mať vyššiu istotu pri investíciách vo vzdialených krajinách, ak sa však implementáciou reforiem vytvoria dobré podmienky, bude reálny predpoklad pre ich zvýšený záujem o SR. "Príchod 20 stredných podnikov môže byť totiž lepší ako dvoch veľkých, keďže oživí práve tento segment podnikateľského prostredia," dodal.
ECACC vznikol v roku 1965 a v súčasnosti reprezentuje okolo 17 tis. amerických a európskych spoločností zamestnávajúcich približne 20 miliónov ľudí. Úlohou ECACC je najmä podporovať komerčné, finančné a priemyselné vzťahy medzi krajinami, kde pôsobia Americké obchodné komory, a Spojenými štátmi americkými, ako aj sprostredkovať názory a požiadavky podnikateľskej komunity v danej krajine predstaviteľom v USA.