binet s pripomienkami Legislatívnej rady vlády. Novela, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť od júla tohto roka, má tiež spresniť definíciu bytového domu. V súčasnosti platná právna úprava na Slovensku neumožňuje prevod vlastníctva bytov v rodinných domoch.
Vzhľadom na pokročilý stupeň prevodu vlastníctva bytov v SR a relatívne dlhodobé skúsenosti s praktickou aplikáciou zákona, je potrebné ťažisko zákonnej úpravy presunúť z podmienok transformácie vlastníctva bytov a nebytových priestorov na princípy fungovania samosprávy vlastníkov. A to či už formou spoločenstiev vlastníkov alebo formou správy bytového fondu špecializovanou inštitúciou. Novela definuje, aké činnosti môže spoločenstvo vykonávať a ktoré činnosti má zakázané. Hlavnou činnosťou spoločenstva je starostlivosť o spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Zakazuje sa zneužívanie prostriedkov vlastníkov na iné účely ako spravovanie domu. Z tohto dôvodu sa navrhuje oddelené vedenie účtov v banke, ale aj oddelené účtovníctvo. Spoločenstvo vlastníkov bytov si podľa tejto novely môže zobrať úver na opravu, rekonštrukciu alebo modernizáciu domu. Novelou sa umožní uložiť vlastníkovi bytu a nebytového priestoru povinnosť umožniť vstup do bytu tretej osobe za účelom odpočítania spotreby tepla a vody alebo opravy meračov.
Ministerstvo financií SR (MF) ako predkladateľ novely zároveň spomína, aby prílohou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru bolo aj vyhlásenie správcu alebo spoločenstva, že vlastník bytu nemá voči správcovi alebo spoločenstvu žiadne nedoplatky. "Vyhlásenie zlepší informovanosť správcu alebo spoločenstva o zmene vlastníka bytu a zabráni tomu, aby neplatiči previedli byt aj s nedoplatkami na tretiu osobu," konštatuje MF. Novela zákona rieši aj otázku zániku spoločenstva, resp. zlúčenia alebo splynutia dvoch spoločenstiev, ktorá v doterajšom zákone absentovala. Zároveň sa rieši aj otázka likvidácie a určenia likvidátora, spôsob ochrany vlastníkov pri zániku spoločenstva, či už bez likvidácie alebo s likvidáciou.
kk;bt;mm