Od februára bol totiž spustený on-line kataster nehnuteľností www.katasterportal.sk. Tento portál je po obchodnom registri druhou verejne prístupnou databázou a je zároveň najväčším portálom verejnej správy. Sú v nej desiatky miliónov údajov o vlastníkoch, nehnuteľnostiach a právach k nim.
Spustený je zatiaľ v obmedzenom rozsahu, služby sa budú dopĺňať postupne. „Obmedzená je zatiaľ aj aktualizácia - raz za mesiac. V budúcnosti by sa mali nové údaje dopĺňať v priebehu 24 hodín," hovorí Pavol Kvarda z Geodetického kartografického ústavu.
Informácie získané z tohto portálu sú spoplatnené. Ceny za rôzne služby sa pohybujú od 30 do 100 korún. „Vychádzali sme zo sadzobníka za správne poplatky- čiže ceny sa podobajú tým, ktoré je potrebné zaplatiť aj pri návšteve katastrálneho úradu," povedal Kvarda.
Vznik registra nehnuteľností, prístupného prostredníctvom online spojenia, bola požiadavka vlády. Tá na jeho prípravu dala okolo 10 miliónov korún. Jeho tvorcovia predpokladajú, že by záujem ľudí o služby mohol prevádzku internetového katastra čiastočne zaplatiť. „Za prvý týždeň prevádzky sa na portáli zaregistrovalo 1211 návštevníkov, z ktorých je už 250 aktívnych užívateľov," pochvaľuje si Kvarda.
Okrem údajov o vlastníctve nehnuteľností, sprístupňuje databáza aj katastrálne mapy. Musia byť však v digitalizovanej podobe. Takto zmapovaná však nie je ani štvrtina územia Slovenska. „Mapy celého územia by sme chceli previesť do digitálnej podoby v priebehu piatich rokov, ale pri súčasných 85 miliónoch ročne, ktoré máme vyčlenené, je reálny skôr rok 2023," tvrdí Jelena Hudcovská, šéfka Úradu geodézie, kartografie a katastra.
V Čechách on-line kataster funguje už sedem rokov a posledný rok aj v plnej verzii. Ročný počet návštev českého portálu je viac ako 400-tisíc. „Za minulý rok zarobil register na poplatkoch za služby 23 miliónov českých korún," spresňuje Roman Kamarýt, manažér firmy Ness Cee, ktorá prevádzkuje slovenský aj český portál. „Najviac ho využívajú právnické osoby - banky, exekútori, ale aj realitné kancelárie," dodal.
Podobným organizáciám pomôže internetový kataster aj u nás. Ocenia ho napríklad notári zabezpečujúci dedičské konanie, ktorým umožní rýchlu orientáciu vo vlastníckych vzťahoch. Užitočným by sa mal stať aj pre bežných ľudí, ktorý kvôli výpisu z katastra nehnuteľností nebudú musieť cestovať na ten úrad, pod ktorý jeho majetok spadá. To môže byť aj niekoľko stoviek kilometrov.
Služba cena za výstup
Vyhľadávanie vlastníka | 60 Sk |
Výpis z katastra nehnuteľností - z listu vlastníka | 60 Sk |
Zobrazenie katastrálnej mapy | 30 Sk |
Register katastrálnych území/obcí | 60 Sk |
Register vlastníkov | 60 Sk |
Súpis stavieb | 60 Sk |
Súpis parciel | 60 Sk |
Aký má on-line kataster prínos pre občana?
Predovšetkým zjednoduší získavanie informácií z katastra nehnuteľností. Tvorcovia predpokladajú, že používateľmi sa stanú najmä notári, riešiaci dedičské konania, exekútori, daňové úrady a samosprávne orgány.
Občania nebudú musieť len kvôli jednoduchej informácii ísť na príslušnú správu katastra podľa polohy nehnuteľnosti, o ktorú má záujem. Používanie elektronického podpisu umožní aj priame podávanie návrhov na vklad cez internet a tiež získavanie listín použiteľných na právne účely.
Aký typ informácií je na katastri dostupný?
Na internete sú prístupné popisné informácie katastra nehnuteľností a v tých územiach, kde je už vytvorená vektorová katastrálna mapa, sú dostupné aj grafické údaje. V blízkej budúcnosti sa predpokladá aj integrácia katastrálneho konania.
Ako sa dostať k údajom katastra?
Internetová adresa portálu je www.katasterportal.sk. Tu je potrebné sa zaregistrovať a zaplatiť poplatok, z ktorého sa užívateľovi budú postupne odúčtovávať sumy za využité služby.
Spôsob platenia:
Používateľ vloží na účet vedený v NBS poplatok podľa svojich budúcich potrieb. Minimálny „kredit" je 1000 korún. Ako variabilný symbol sa použije vygenerované číslo svojho účtu na portáli. Po pripísaní hotovosti na účet administrátor portálu vloží sumu do systému a zákazníka o tom informuje e-mailom. Od tejto chvíle môže získavať informácie. Pri každej platbe bude informovaný o jej výške a môže sa rozhodnúť, či ju uhradí, alebo odmietne službu.
Ako vyhľadávať údaje?
Katastrálny portál umožňuje vyhľadávať údaje buď zobrazením mapy alebo pomocou identifikačných údajov o nehnuteľnosti - kraj, obec, katastrálne územie. V prípade vyhľadávania pomocou mapy je k dispozícii funkcia postupného približovania mapy. To umožňuje získanie presnej informácie aj bez detailnej znalosti polohy nehnuteľnosti.
Aká je právna váha údajov z internetového katastra?
Všetky údaje z portálu sú informatívne a nie sú zatiaľ použiteľné na právne účely, podobne ako v on-line obchodnom registri.