Londýn 16. februára (TASR) -Británia nakoniec neobmedzí občanom nových členských krajín Európskej únie prístup na svoj pracovný trh. Informujú o tom dnes britské noviny Times.
Premiér Tony Blair pritom minulý týždeň vyhlásil, že jeho vláda skúma spôsoby, ako zabrániť potenciálnym imigrantom, aby zneužívali britský systém sociálnych dávok. Times však zistili, že skupina ministrov v čele s ministrom vnútra Davidom Blunkettom získala od premiéra záruky, že Británia neobmedzí občanom nových členských krajín prístup na pracovný trh.
Ďalší členovia vlády sa teraz preto snažia presadiť sprísnenie pravidiel pre poskytovanie sociálnych dávok pre občanov nových členských štátov tak, aby na ne nemali nárok až po dobu dvoch rokov. To však podľa Times nebude asi možné, pretože existujú pochybnosti, či je legálne, aby človek, ktorý v danej krajine pracuje, nemal nárok na sociálne zabezpečenie.
O tom, že postoj vlády v tejto otázke nie je celkom prehľadný, svedčí aj článok v denníku Guardian, ktorý v rozpore s Times píše, že premiér Blair rozhodol, že ľudia z východnej Európy budú musieť mať v Británii pracovné povolenie.
Tento denník sa pritom odvoláva na zdroj z vládnych kruhov, podľa ktorého premiér zvyčajne vo vláde presadí, čo chce. V tomto prípade teda prísnejšie podmienky pre uchádzačov o prácu z Východu aj keď je minister vnútra David Blunkett proti.
Podľa Daily Telegraphu ale minister zahraničných vecí Jack Straw varoval premiéra, že labouristi môžu stratiť veľa voličov, ak Británia otvorí dvere imigrantom z Európskej únie, keď ostatné členské štáty únie zaviedli obmedzenia.
Tento denník v tejto súvislosti cituje ekonóma Miltona Friedmana, ktorý celý problém zhrnul slovami: "Nemôžete mať zároveň nekontrolovaný príliv imigrantov a sociálny štát."
Daily Telegraph preto dospel k záveru, že je nevyhnutné rozlišovať medzi dvoma druhmi imigrácie - produktívnou a neproduktívnou.
"Ak sú prisťahovalci skutočne odhodlaní začať nový život a polepšiť sa, je to výborné - všetci budeme mať prospech z ich práce. Ak ale chcú len využívať výhody a nič nerobiť, neexistuje žiadny dôvod - morálny, praktický ani legálny - im niečo dávať. Už vôbec nie ich vítať."