Praha/Bratislava 18. februára (TASR) - Slovenská spoločnosť Slovnaft bude tento rok rozširovať sieť čerpacích staníc v Česku. Chce hlavne preberať výhodne umiestnené pumpy malých prevádzkovateľov. Do zámeru sa chystá investovať 400 miliónov Kč (530,8 milióna Sk), píše dnešné vydanie českého denníka Hospodářske noviny.
V súčasnosti má Slovnaft podľa svojej hovorkyne Kristíny Félovej v Česku 44 čerpacích staníc. Na trhu sa tak podieľa asi 2 %, keď celkom je ich v krajine 2 000. Doterajšie čerpačky firmy sú sústredené na severnej Morave.
"Nebudeme sa zameriavať na konkrétny región, rozhodujúce bude, kde sa nákup oplatí," povedala o rozvojovej stratégii Slovnaftu K. Félová. Odhaduje, že zamýšľaná suma by mohla stačiť na nákup až 20 čerpacích staníc.
Do roku 2010 chce Slovnaft ovládnuť 10 % českých čerpacích staníc. Musí teda získať okolo 150 miest. "V horizonte piatich až šiestich rokov je takýto cieľ reálny," hovorí analytik Wood&Company Jan Slabý. Podľa neho je síce český trh už rozdelený medzi veľké firmy ako OMV či Aral, ale stále tu ostáva mnoho malých púmp, ktoré môžu byť na predaj.
"Situácia by sa však v prospech Slovnaftu rýchlo zmenila vo chvíli, keby by bol MOL vyhral tender na Unipetrol. Získanie čerpacích staníc Benziny by mohlo expanzívne plány firmy ešte ďalej rozšíriť," povedal J. Slabý.
Maďarský koncern MOL je majoritným vlastníkom Slovnaftu a je spolu s poľským PKN Orlen a britsko-holandským Shell medzi tromi spoločnosťami, ktoré robia hĺbkovú kontrolu v Unipetrole. Po jej ukončení sa firmy rozhodnú, či a akú ponúknu cenu za prevzatie Unipetrolu.
"Našou prioritou sú teraz v Česku čerpacie stanice. Iným investíciám sa však neuzatvárame, ale súčasne ich nevyhľadávame," povedala K. Félová. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Vratka Kaššovica bude prenikanie Slovnaftu do Česka a Poľska pre firmu životne dôležité, uzatvára denník.
(1 CZK = 1,327 SKK)