Praha 19. februára (TASR) - Viac ako tri roky sľubuje česká vláda zlepšenie podnikateľskej klímy v Česku. Výrazne však nepokročila. K českým podnikateľom sa pridali aj zahraniční investori, ktorí varujú, že pre nich Česko prestáva byť atraktívne. Najviac im prekáža, že súdy a konkurzy prebiehajú na európske pomery príliš dlho, registre podnikateľov sú neaktuálne a byrokracia nepoľavila.
Práve zahraniční investori pritom nemôžu pochopiť, prečo v Česku stále trvá podľa štatistík založenie spoločnosti 89 dní, zatiaľ čo v Lotyšsku napríklad 11 a v Dánsku sa to dá urobiť do hodiny. Dôvodom je, že v Česku stále platí "vyšetrovacia zásada" predložených faktov - teda povinnosť súdu zistiť skutočný stav, čo je časovo náročné, vysvetľuje zdĺhavosť zápisu sudca Najvyššieho súdu v Prahe Josef Holejšovský. "Notársky zápis by sa už preskúmať znova nemusel, za správnosť ručí notár," pripúšťa nadmerné prieťahy na niektorých registračných súdoch.
O zmeny v tejto oblasti sa teraz snaží skôr česká opozícia, aj keď návrhy sa od vládnych príliš nelíšia. Naposledy v stredu večer rokovala vláda ČR o poslaneckom návrhu z dielne ODS, ktorá akceptovala značnú časť požiadaviek podnikateľov: jednotné formuláre pre registráciu, povinnosť uviesť známe údaje a najmä povinnosť pracovníkov registračného súdu vyriešiť žiadosť do 5 pracovných dní - inak by bola automaticky považovaná za schválenú. Práve to sa nepáči Ministerstvu spravodlivosti ČR, ktoré svoj návrh registračnej novely pripravuje na apríl.
Podnikatelia sa sťažujú aj na vysoké zdanenie práce, klesajúcu úroveň učňovskej vzdelanosti alebo ťažkopádnu komunikáciu podnikateľov v štátnej správe. "Často si vás na úradoch prehadzujú ako horúci zemiak a veľakrát skončíte tam, kde ste začali, bez toho aby ste sa čokoľvek dozvedeli," glosoval nedávno stav českej byrokracie v médiách riaditeľ Volvo Auto Czech Desmond Mullan.
Neúčinné zostávajú aj zákony v oblasti konkurzov. "Od roku 1991 bola podľa platného zákona reštrukturalizovaná a zachránená jediná spoločnosť s výnimkou tých, do ktorých vložil štát peniaze," upozorňuje predseda správnej rady Európsko-českého fóra (ECF) Dieter Mankowski.
Toto zoskupenie podnikateľských komôr Británie, Francúzska, Nemecka, Holandska a Švédska predstavuje 80 % zahraničných investícií v Česku. Členovia ECF upozorňujú, že úroveň investičnej aktivity krajiny klesá a môže skoro čeliť odlivu veľkých investícií. A malých investorov, ktorí v Európe tvoria až 60 % HDP, české podnikateľské prostredie neláka. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.