Bratislava 19. februára (TASR) - Zmluvy o poskytovaní konzultačných služieb, podpísané s príbuznými subjektmi zahraničných akcionárov v strategických podnikoch, existujú aj v prípade Západoslovenskej a Východoslovenskej energetiky.
Po skončení utajeného rokovania hospodárskeho výboru Národnej rady SR o tom dnes TASR informoval nemenovaný zdroj blízky výboru.
Podľa predsedu výboru Jána Rusnáka je tento problém riešený, pričom je v kompetencii Ministerstva hospodárstva (MH) SR. "Kroky, ktoré sú urobené v súčasnosti, sú v súlade so zákonom a sú v záujme ochrany záujmov štátu," konkretizoval ďalej Rusnák. Na otázku, či budú v energetických podnikoch pripravené nové "konzultačné zmluvy", podobne ako v prípade Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), odpovedal predseda výboru slovami: "To je otázka na ministerstvo hospodárstva."
Minister hospodárstva Pavol Rusko uvedené skutočnosti nevyvrátil, ale ich ani nechcel ďalej komentovať, pretože, ako uviedol, zatiaľ má iba čiastkové informácie. K celej záležitosti sa vyjadrí až potom, keď dostane definitívne vyjadrenia dozorných rád spomínaných podnikov.
Dnešnú utajenú časť rokovania výbor inicioval na základe medializovaných informácií o uzatvorených kontraktoch v spoločnostiach Stredoslovenská energetika, a. s., a SPP, a. s. Počas rokovania výboru odpovedali na otázky členov výboru aj pozvaná štátna tajomníčka MH SR Eva Šimková a prezident Fondu národného majetku (FNM) SR Jozef Kojda, ktorí v privatizovaných podnikoch zastupujú štát ako majoritného akcionára s minoritnými hlasovacími právami. Podľa Rusnáka prítomní zástupcovia štátu v spomínaných podnikoch odpovedali na všetky položené otázky, a preto niet v súčasnosti ďalší dôvod na iniciovanie poslaneckého prieskumu v privatizovaných podnikoch. "Dôležité sú fakty, a tie sme sa dnes dozvedeli, takže ja som spokojný, že sme sa mohli dozvedieť o veciach, ktoré sme chceli vedieť. Považujem v tejto fáze vec za uzavretú," uviedol.
Hospodársky výbor dnes reagoval aj na sťažnosť martinského primátora Stanislava Bernáta o postupe FNM v transformujúcich sa štátnych severoslovenských vodárňach. Podľa prezentovaného stanoviska fondu je postup FNM v súlade s platnou legislatívou. Podľa predsedu hospodárskeho výboru sa na tom zhodli všetci poslanci prítomní v miestnosti, celý postup je teda podľa výboru v súlade s platnou legislatívou.
Hospodársky výbor dnes verejne prerokoval aj takmer dve desiatky návrhov zákonov, pričom okrem poslaneckého návrhu o záväznom mandáte ministrov počas rokovaní s orgánmi Európskej únie (EÚ) odporučil plénu všetky návrhy aj schváliť. V niektorých prípadoch však až po zapracovaní legislatívno-technických zmien. Medzi dôležitými ekonomickými bodmi bol aj návrh zákona, ktorý ruší poplatky za vyňatie pôdy z pôdneho fondu, ďalej aproximovaný návrh zákona o hospodárskej súťaži, vládny návrh zákona o dani z pridanej hodnoty, vládny návrh zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, vládny návrh zákona o štátnej pomoci, ako aj vládny návrh Colného zákona.