Je to aj vďaka trvalému poklesu štátnej prémie, ktorá stavebnému sporeniu pridávala na príťažlivosti. Od januára je štátna prémia namiesto pôvodných 20 percent len 15 z ročne nasporenej sumy. Znižuje sa aj maximálna výška prémie - na 2 500 korún z minuloročných 3 000 korún.
Tento pokles však nie je taký výrazný ako v susednej Českej republike, kde Špidlova vláda, aby ušetrila peniaze v napätom rozpočte, skresala štátnu dotáciu na stavebné sporenie zo 4 500 na 3 000 českých korún. Tamojším stavebným sporiteľniam tak v januári rekordne poklesli obchody. V porovnaní s januárom 2003 sa počet nových zmlúv znížil o 85 percent. Najväčšia Českomoravská stavební spořitelna v januári uzavrela 8-tisíc nových zmlúv, pričom pred rokom za rovnaké obdobie ich bolo vyše 53-tisíc. Naopak, záujem logicky narástol v decembri, keď sa ľudia snažili využiť poslednú šancu na vyššiu prémiu a rýchlo podpisovali nové zmluvy.
Aj keď na Slovensku stavebné sporiteľne zaznamenali istý pokles, reakcie ľudí neboli až také prudké. „Situácia na trhu stavebného sporenia nie je analogická s Českom, pretože tam došlo k redukcii štátnej prémie po pomerne dlhšom čase, počas ktorého bola stabilná. Na Slovensku sa naopak jej výška upravovala priebežne v súlade s vývojom úrokov na peňažnom trhu," vysvetľuje Daniela Vlčková z VÚB Wüstenrot.
Počet nových obchodov sa v stavebnej sporiteľni VÚB Wüstenrot v januári znížil na 1 049 z 3 282 v rovnakom období minulého roka. Medziročne klesol o 68 percent. „Istý pokles v nových obchodoch, ktorý zaznamenali v poslednom období všetky stavebné sporiteľne, bol daný viacerými skutočnosťami, nielen poklesom štátnej prémie," hovorí Vlčková.
Podľa Miloša Blanárika z Prvej stavebnej sporiteľne zostala štátna prémia motivačným prvkom i naďalej. „Do úvahy treba brať, že po desiatich rokoch je už trh stavebného sporenia dosť nasýtený. Svoju úlohu pritom zohráva aj kúpna sila obyvateľstva," pokračuje Vlčková z VÚB Wüstenrot.
Podľa ekonómov je pokles záujmu o stavebné sporenie dôsledkom zníženia úrokových sadzieb iných produktov. „Rastúci je najmä dopyt po hypotékach, ktoré sa stali pre ľudí dostupnejšie," hovorí ekonomický analytik Tatra banky Róbert Prega. Hypotéky sú pri riešení bytovej otázky o to zaujímavejšie, že ponúkajú možnosť vyššieho úveru.
„Stavebné sporenie je však aj naďalej najdostupnejšia forma financovania menších výdavkov na bývanie," tvrdí hovorkyňa ČSOB Miriam Fuňová.