BRATISLAVA 26. februára (SITA) - Indikátor dôvery v priemysle vo dosiahol februári hodnotu 16 bodov, čo je najvyššia hodnota za posledné tri roky. V januári pritom indikátor bol na úrovni 3,7 bodu. Indikátor vo februári ovplyvnili priaznivé hodnotenia všetkých čiastkových ukazovateľov. Respondenti očakávajú zvyšovanie trendu priemyselnej produkcie a pociťujú prírastok celkového dopytu a znižovanie zásob hotových výrobkov. Vyplýva to z konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR.
Trend priemyselnej produkcie v predchádzajúcich troch mesiacoch hodnotili priemyselné podniky negatívnejšie ako v januári. Konjunkturálne saldo pokleslo až o 42 percentuálnych bodov, pričom názory respondentov sú rozdelené proporcionálne. Tretina z nich považuje trend za rastúci, 34 % ho pokladá za nezmenený a 33 % za klesajúci. Klesajúci trend uvádzajú najmä podniky zaoberajúce sa výrobou dopravných prostriedkov, naopak rast produkcie zaznamenali hlavne podniky výroby elektriny, plynu a vody.
Názory na súčasný dopyt sú v priemyselných podnikoch optimistickejšie ako v predchádzajúcom mesiaci. Za viac ako dostatočný považuje celkový dopyt 20 % respondentov, pričom v odvetví výroby kovov a kovových výrobkov až 60 % podnikov. Dostatočný dopyt po produkcii pociťuje 68 % podnikov a nedostatočnú úroveň uvádza 12 % respondentov. Dopyt v zahraničí hodnotí prevažná časť priemyselných producentov ako dostatočný. Viac ako dostatočný dopyt uvádza najmä výroba kovov a kovových výrobkov, nedostatočný zahraničný dopyt pociťuje predovšetkým výroba textilu a odevov.
Súčasné stavy zásob hotových výrobkov v porovnaní s minulým mesiacom klesli o päť percentuálnych bodov. Najväčší pokles zaznamenalo odvetvie výroby kovov a kovových výrobkov, zvýšené zásoby uviedli najmä podniky vyrábajúce textil a odevy. Rastúci trend priemyselnej produkcie v nadchádzajúcich troch mesiacoch očakávajú prevažne podniky vyrábajúce dopravné prostriedky, spracovatelia dreva a výrobcovia výrobkov z dreva. Pokles priemyselnej produkcie predpokladá najmä odvetvie výroby výrobkov z gumy a plastov. Nezmenený trend vo vývoji priemyselnej produkcie očakáva 48 % producentov.
Podľa februárových prognóz očakávajú respondenti zväčša nezmenené ceny priemyselných výrobkov. Vyše jedna tretina podnikov očakáva rast cien a predpoklad zníženia cien predpokladajú predovšetkým u výrobcov koksu, rafinovaných ropných produktov a jadrových palív. Snahu zachovať ceny na nezmenenej úrovni má 52 % respondentov. V najbližšom trojmesačnom období očakáva viac ako polovica priemyselných podnikov nezmenenú situáciu v zamestnanosti. Predpoklad jej zvyšovania je najmä v odvetví výroby strojov a zariadení. Znižovanie počtu zamestnancov v prognózovanom období predpokladá predovšetkým odvetvie výroby elektriny, plynu a vody.