Bratislava 1. marca (TASR) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pre rok 2004 stanovil pre domácnosti medziročne zvýšené ceny plynu, elektrickej energie, tepla, vodného a stočného. V poslednom zálohovom rozpise nájomníkom DB ako najvyššie figurujú položky výroby tepla a teplej úžitkovej vody, uviedla predsedníčka Bytového družstva Bratislava III Diana Polomská. Toto družstvo s prevažne starším bytovým fondom spravuje do 5 000 bytov, posledné nájomné sa v priemere zvýšilo o 500 až 600 Sk na mesiac, v Petržalke s panelovými domami o 700 až 800 Sk. Podľa jej slov nájomníci nie sú spokojní so zvýšením cien energií, vedia však, že ich stanovil ÚRSO, nie SBD. Reklamácie v tomto smere nemáme, dodala.
Predseda Slovenského zväzu bytových družstiev (SZBD) Vladimír Sekanina podotkol, že studená voda (stočné) sa v bytoch sleduje samostatne. V súčasnosti teplo a teplá úžitková voda podlieha síce zákonu o energetike, ale rezort hospodárstva pripravuje podľa normy EÚ zákon o tepelnej energetike. Ten ukladá povinnosť mať nainštalovanú meraciu a regulačnú techniku v byte, účinnosť zákona sa predpokladá od 1. júla 2004, informoval Sekanina.
V súčasnosti z 360 000 bytov na Slovensku, ktoré spravuje 128 bytových družstiev (BD), má 80 % namontované merače tepla. Užívatelia bytov s meračmi sú vo výhode, vedia si rozúčtovanie nákladov BD porovnať s protokolom o skutočnom odbere tepla a teplej úžitkovej vody v byte na osobu, polohu a plochu bytu.
V. Sekanina pripomenul, že z celkových rozúčtovaných nákladov na teplo tvorí 70 % hodnota nameraná na pomerových meračoch namontovaných na radiátoroch na spotrebu osoby v byte a mieste. Zvyšných 30 % nákladov tvorí hodnota spotreby tepla na štvorcové metre a polohu bytu. Kalkulácia tých dvoch zložiek ceny tepla spolu predstavuje konkrétnu spotrebu tepla, rozúčtovanie nákladov na byt. Užívateľ bytu má v zálohovom rozpise nájomného na mesiac medzi položkami vyznačenú zvlášť cenu studenej a zvlášť teplej vody.
Ak užívateľ nemá v byte funkčné merače tepla, zohľadňuje sa na rozúčtovanie nákladov iba spotreba tepla na m2. Ak čo len jeden z nájomníkov domu otvorí okno, spotreba tepla sa môže zvýšiť aj o 40 %, pričom platbu potom uhradia všetci užívatelia domu, povedal Sekanina.
Ďalšou výhodou nájomcov, ktorých byty sú už dva-tri roky vybavené meračmi, je fakt, že správcovia bytov, resp. BD vedia stanoviť, koľko tepla a teplej úžitkovej vody v budúcom roku dom približne spotrebuje. Užívatelia bytov si sami zaplatia za merače, čo pre 3-izbový družstevný byt stojí 5 000 Sk, ale efekt sa dostaví v 20-% úspore tepla, navyše, za 2 až 3 roky sa nájomníkovi táto investícia vráti. Sekanina podotkol, že paradoxne v Bratislave a veľkých mestách je namontovaných menej meračov tepla ako v menších mestách.