BRATISLAVA 2. marca (SITA) - Na financovaní dvojmesačného schodku štátneho rozpočtu (ŠR) vo výške 4,424 mld. Sk sa ku koncu februára podieľali len finančné aktíva. Ako vyplýva z údajov zverejnených Ministerstvom financií SR, štátne dlhopisy ani štátne pokladničné poukážky na prefinancovanie schodku rozpočtového hospodárenia štát nevyužil. Januárový deficit ŠR vo výške 2,658 mld. Sk vykryl rezort financií len z emitovaných štátnych dlhopisov.
Deficit ŠR dosiahol ku koncu februára podľa predbežných výsledkov 5,64 % plánovanej úrovne na tento rok. Celkové príjmy rozpočtu štátu predstavovali za prvé dva mesiace roka 36,394 mld. Sk a plnili sa na 15,7 %. Daňové príjmy z toho tvorili 32,6 mld. Sk a nedaňové zvyšných takmer 3,8 mld. Sk. Objem celkových výdavkov rozpočtu predstavoval 40,818 mld. Sk, čo znamenalo plnenie celoročne rozpočtovanej úrovne na 13,1 %. Bežné výdavky vlády pritom z celkových výdavkov tvorili vyše 38,3 mld. Sk a kapitálové viac ako 2,5 mld. Sk.
Zákon o štátnom rozpočte počíta v tomto roku s príjmami vo výške 231,958 mld. Sk a výdavkami 310,453 mld. Sk. Schodok štátneho rozpočtu by tak mal predstavovať 78,495 mld. Sk.