Bratislava 2. marca (TASR) - Hračky, dovezené na Slovensko ázijskými obchodníkmi či z poľských trhov, ktoré sa predávajú na rôznych jarmokoch a trhoviskách, sú pre deti rizikové. Na trh sa totiž dostávajú bez overenia ich zhody s normami, a teda aj ich bezpečnosti. Napriek tomu ich však ľudia kvôli nižšej cene v porovnaní s tovarmi zo špecializovaných predajní vyhľadávajú.
Zo zistení Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI), ktorá počas vlaňajšieho septembra a novembra skontrolovala vyše 400 výrobcov, dovozcov a distribútorov hračiek, vyplynulo, že až pätina uvedených výrobkov na trhu nevyhovuje požiadavkám.
"V rozpore so zákonom o zhode bolo na trh uvedených spolu 1 939 druhov hračiek v hodnote 18,75 milióna Sk," uvádza sa v správe inšpekcie. Ide o výrobky, na ktoré distribútori nepredložili vyhlásenie o zhode, prípadne nespĺňali technické požiadavky na vyhotovenie alebo značenie. Na viac než 1 300 druhov hračiek v hodnote približne 4,8 milióna Sk inšpektori vydali zákaz predaja až do odstránenia nedostatkov a za expedíciu 610 druhov hračiek za 13,9 milióna Sk bez posúdenia zhody začala SOI správne konanie o uložení pokuty. Do konca roka 2003 bolo za závažnejšie nedostatky uložených 33 pokút v celkovej sume 1,2 milióna Sk.
SOI upozorňuje, že spomínané nedostatky sa permanentne objavujú napriek tomu, že kontrolu hračiek opakuje s výnimkou roka 2002 každoročne. "Možnou príčinou tohto nepriaznivého stavu je neustála obmena a rozširovanie počtu dovozcov, pretože hračky patria medzi ekonomicky najatraktívnejšie komodity," domnievajú sa experti inšpekcie. Z tohto hľadiska sú podľa nich problematické najmä spomínané dovozy z ázijských krajín alebo poľských trhov. SOI tiež zdôrazňuje, že je nevyhnutné legislatívne zamedziť možnej zmene účelu použitia výrobku stanoveného producentom. V súčasnosti sa totiž stáva, že dovozcovia deklarujú niektoré hračky, napríklad plyšové zvieratká, ako darčekové a reklamné predmety, čím sa vyhýbajú povinnosti dokladovať ich bezpečnosť. Pri ostatnej kontrole odhalili inšpektori takmer 180 takýchto prípadov.