Uherské Hradiště 4. marca (TASR) - Firmy z východnej Moravy už začali hľadať cestu do daňového raja. Stále častejšie totiž presúvajú buď rovno svoje sídla, alebo aspoň časť výroby na Slovensko.
Riaditeľ uherskohradišťskej hospodárskej komory Jiří Zezulák potvrdil, že záujem o zakladanie firiem na Slovensku stále rastie. Na dani z príjmu firmy zaplatia v Českej republike o 11 % viac ako na Slovensku.
"Prípadným sťahovaním na Slovensko sme sa pred časom vážne zaoberali. Navyše, z Uherského Brodu na slovenskú hranicu je to blízko, nejakých 50 kilometrov, presťahovať výrobu by nebol problém. Na Slovensku najskôr založíme dcérsku spoločnosť, ktorá sa bude venovať hlavne marketingu. Výrobe zatiaľ nie," spresnil riaditeľ uherskobrodskej firmy Kastek Ivan Chrástek.
S presunom je však podľa neho spojených rad neznámych, preto sa netreba ponáhľať. Predovšetkým: za nižšími daňami sa skrýva háčik, daňový zoznam SR obsahuje pomerne rozsiahly zoznam daňovo neuznávaných položiek. Vlastná sadzba potom môže byť menej zaujímavá a firemný zisk prakticky totožný s predchádzajúcim stavom.
"Na Slovensku sa vyplatí zdaňovať príjmy predovšetkým veľkým firmám," uviedol pre časopis Profit riaditeľ nápojovej firmy Linea Nivnice Gabriel Slanicay.
"Pri päť- alebo štvorpercentnom rozdiele v daniach nie je pre malú firmu presun na Slovensko natoľko výhodný. Podnik, ktorý ma zisk 100 miliónov Kč, však môže na daniach ušetriť až 5 miliónov," povedal Slanicay.
Firmy okrem výhodnejších dani lákajú na Slovensko aj nižšie výrobné a mzdové náklady. Ale aj tu už podľa Zuzeláka niektoré firmy narazili na problém. "Pracovná sila je síce na Slovensku lacnejšia. Pokiaľ je však nespoľahlivá, nemusí to byť rozhodujúce," uviedol Zezulák.
Odchodu na Slovensku sa aj preto zatiaľ bránia strojárske firmy, ale priznávajú, že by pre ne bol daňovo výhodnejší. Presúvať strojársku výrobu je však náročnejšie.
"Presúvať špeciálne lisy, kopať pre ne základy, to by bolo naozaj zložité," potvrdili manažéri Zevety Bojkovice. Tržby tamojšieho holdingu pritom vlani dosiahli 303 miliónov Kč a prevedenie výroby na Slovensko by sa na jeho daniach určite výrazne prejavilo.
"My sme však usadení v tomto regióne a chceme pracovné príležitosti vytvárať tu," vysvetľujú manažéri. Oveľa pragmatickejší postup má Česká zbrojovka Uherský Brod. Už vlani previedla časť výroby do slovenskej Dubnice na Váhom a nevylúčila ďalšie podobné kroky. "Keď sme niektoré veci schopní inde získať lacnejšie, než ich sami vyrobíme, prečo by sme ich výrobu nezverili niekomu inému," popísal zmysel opatrení obchodný riaditeľ zbrojovky Jan Maroušek.