BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Do roku 2007 Slovensko pravdepodobne zavedie spotrebnú daň na elektrickú energiu, tuhé palivá a zemný plyn vo výške 50 % minimálnej sadzby stanovenej v smernici Rady Európskej únie (EÚ) o reštrukturalizácii zdaňovania energetických produktov a elektriny v Európskom spoločenstve. Minimálnu sadzbu dane na elektrinu a zemný plyn používané na vykurovanie by sme mali začať uplatňovať najneskôr od 1. januára 2010 a minimálnu sadzbu dane na pevné palivá už od 1. januára 2009. Vyplýva to z návrhu novely smernice Rady EÚ, ktorou sa v piatok 27. februára zaoberala pracovná skupina rady. Ako pre agentúru SITA uviedol poradca ministra financií Peter Papanek, novelu smernice by rada mala definitívne schváliť tak, aby bola účinná od 1. mája 2004, t. j. odo dňa vstupu kandidátskych krajín do únie.
Slovensko žiadalo Brusel o prechodné obdobie na oslobodenie od tzv. ekologických daní do roku 2010. V návrhu novely smernice však Európska komisia (EK) navrhuje udeliť SR do 1. januára 2010 len prechodné obdobie na dosiahnutie minimálnej sadzby dane z elektrickej energie a zemného plynu. Prechodné obdobie na dosiahnutie minimálnej sadzby dane na pevné palivá navrhuje len do začiatku roku 2009, čiže o rok menej než SR požadovala. V oboch prípadoch by sa však mala k 1. januáru 2007 dosiahnuť sadzba dane na úrovni 50 % minimálnej sadzby stanovenej v smernici. "Predpokladá sa, že výnimky v novele smernice budú definitívne schválené," uviedol Papanek.
SR požadovala dočasne oslobodiť od spotrebnej dane aj odpadové oleje a akékoľvek ekologicky nezávadné odpady využívané ako palivo. S touto požiadavkou však EK nesúhlasila. "Fakt, že EK nesúhlasí s výnimkou na oslobodenie olejov, je už premietnutý v zákone o spotrebnej dani z minerálnych olejov, ktorý je účinný od 1. marca, resp. jeho časť od 1. mája 2004," uviedol Papanek.
Okamžité zavedenie spotrebnej dane pre zemný plyn, elektrickú energiu a uhlie po vstupe do EÚ by podľa Ministerstva financií SR (MF) znamenalo zvýšenie konečnej ceny týchto produktov, čo by malo dôsledky vo zvýšení nákladov podnikateľských subjektov, ale aj domácností. To môže potom znamenať zníženie konkurencieschopnosti výrobkov na spoločnom trhu, keďže už dnes je podľa MF cena elektrickej energie a zemného plynu pre podnikateľov vyššia alebo vyrovnaná s cenami v členských štátoch EÚ. Zavedenie spotrebnej dane by výrazne negatívne ovplyvnilo aj životnú úroveň obyvateľstva. Spotrebná daň u minerálnych olejov používaných ako pohonná látka alebo palivo dosahuje v SR už v súčasnosti úroveň minimálnych sadzieb v EÚ.