BRATISLAVA 8. marca (SITA) - O intenzívnejšom rozvoji vzájomných vzťahov medzi Slovenskom a Izraelom hovorili dnes v Bratislave predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ a mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa štátu Izrael pre Slovenskú republiku so sídlom vo Viedni Yael Rubinsteinová. "Naše vzťahy sú veľmi dobré na všetkých úrovniach. Prebieha otvorený a konštruktívny vzťah, ktorý vytvára stále väčší priestor pre spoluprácu," povedal Figeľ po prvom stretnutí s Rubinsteinovou, ktorá v jeseni minulého roku vystriedala na veľvyslaneckom poste Davida Granita.
Šéf zahraničného výboru sa vyslovil za pokračovanie dialógu nielen na úrovni hláv štátov a vlády, ale aj na parlamentnej úrovni a v ekonomickej oblasti. Práve ekonomická oblasť, najmä investovanie a obchod, skrýva v sebe potenciál, ktorý podľa neho obe krajiny dostatočne nevyužívajú. "Minuloročná obchodná bilancia dosiahla 38 miliónov dolárov s miernym presahom na slovenskej strane, čo je vzhľadom na veľkosť oboch ekonomík iba skromný objem," skonštatoval Figeľ. Vyjadril preto záujem Slovenska investovať viac do rozvoja informačných technológií a služieb. "Dnešná atraktívnosť (našej) krajiny by mala byť jasným dôkazom, že môžeme slúžiť aj pre technológie s vyššou pridanou hodnotou, a to nielen v odvetviach priemyslu, ale aj služieb, najmä v oblasti kúpeľníctva a turistického ruchu," povedal
Izraelská veľvyslankyňa na stretnutí informovala o návrhu premiéra Ariela Šarona na evakuáciu izraelských osadníkov z niektorých palestínskych území. Tento krok sa aj v samotnom Izraeli považuje za veľmi citlivý. Figeľ tlmočil záujem Slovenska prispieť k riešeniu krízy na Blízkom východe prostredníctvom spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie (EÚ), ktorej sa Slovensko stane od 1. mája riadnym členom. Rubinsteinová sa v tejto súvislosti zaujímala aj o budúcu agendu nášho komisára v Európskej komisii (EK), pohľad Slovenska na budúcnosť EÚ a vzťahy medzi Izraelom a
Obaja predstavitelia sa dotkli aj otázky budovania bezpečnostnej bariéry na Západnom brehu. Izraelská veľvyslankyňa zdôraznila, že ide výlučne o bezpečnostnú otázku, ktorá nie je nezvratná alebo definitívna. Ak sa v budúcnosti vytvorí atmosféra, ktorá bude základom pre väčšiu dôveru medzi oboma stranami, nič nebude brániť odstráneniu bezpečnostnej bariéry, uistila. "Otázkou nie je, či dokončiť niektoré z jej častí, ale kadiaľ ju viesť," informoval Figeľ. Dodal, že "Slovensko si želá, aby sa izraelsko-palestínsky konflikt skončil dohodou a spolužitím, ktoré nebude potrebovať ani ploty ani mimoriadne bezpečnostné opatrenia".
Figeľ vyjadril záujem, aby boli izraelskí diplomati v budúcnosti viac prítomní v Bratislave. Zriadenie izraelského veľvyslanectva v Bratislave je však podľa Rubinsteinovej "skôr otázka finančno-technická, než politická". Izrael v súčasnosti prehodnocuje svoju zastupiteľskú sieť vo svete a v tomto roku zatvára niektoré úrady, napríklad na Novom Zélande či v Južnej Amerike, čím vytvára priestor aj pre zriaďovanie nových úradov v iných krajinách, vrátane Slovenska.
V utorok pricestuje na Slovensko podpredseda izraelskej vlády Ehud Olmert. Večer je naplánované prijatie u prezidenta Rudolfa Schustera a predsedu vlády Mikuláša Dzurindu.