BRATISLAVA 9. marca (SITA) - Cena cukru by po vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) nemali na pultoch obchodov vystúpiť nad úroveň 40 Sk za kilogram. Povedal to po utorňajšej konferencii Slovenského cukrovarníckeho spolku jeho predseda a zároveň predseda predstavenstva spoločnosti Považský cukor, a.s. Ivan Kardoš. Podľa neho sa cena cukru v žiadnom prípade nevyšplhá nad 50 Sk, ako sa to uvádza vo viacerých odhadoch. Predajná cena cukrovarov by podľa Kardoša mala po prvom máji dosahovať úroveň od 31 do 32 Sk za kilogram, pričom v obchodnej sieti by mohla predstavovať konečných 36 až 38 Sk. Priemerná spotrebiteľská cena kilogramu kryštálového cukru sa pritom vo februári tohto roku pohybovala na úrovni okolo 32 Sk.
Cena cukru vzrastie v súvislosti so začlenením slovenského trhu pod európsky trhový režim s cukrom, ktorý garantuje vyššie výkupné ceny repy aj samotného cukru. Podľa európskych pravidiel budú mať cukrovary intervenčnú cenu v rámci výrobnej kvóty za tonu 631,9 eur. Prilepšiť by si mali aj samotní pestovatelia cukrovej repy, ktorým európske pravidlá na trhu s cukrom garantujú výkupnú cenu na úrovni 46,72 eur za tonu, čo je takmer dvakrát viac, ako dostávajú slovenskí pestovatelia v súčasnosti. Podľa predsedu predstavenstva Zväzu pestovateľov cukrovej repy Ondreja Laca tento stav dáva pestovateľom príležitosť zmodernizovať technológiu a "zaplátať diery" z minulosti.
Trhový režim s uvedenými podmienkami však v Európskej únii platí len do roku 2006, pričom jeho ďalšia forma je otázna. Niektoré krajiny spolu so Svetovou obchodnou organizáciou totiž na EÚ tlačia, aby svoj trh s cukrom od roku 2007 liberalizovala, čo by však podľa Laca spôsobilo Európe značné škody. Za najprijateľnejšie riešenie pritom považuje zaviesť pevné ceny, napriek tomu, že by to spôsobilo prepad cien cukru v Európe o 15 až 20 %. Podľa informácií I. Kardoša však na úplnú liberalizáciu EÚ určite nepristúpi.
(1 EUR = 40,541 SKK)